W inflacji status quo

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrósł w lipcu o 2 proc. r/r — podał GUS w ramach tzw. szybkiego szacunku.

Odczyt jest zgodny z rynkowymi oczekiwaniami (utożsamianymi z medianą prognoz ankietowanych przez Bloomberga). W takim samym tempie ceny rosły w czerwcu.

— Stało się tak pomimo niskiej bazy odniesienia z czerwca zeszłego roku, kiedy to wskaźnik CPI spadł do 1,5 proc. r/r, osiągając swoje minimum na przestrzeni całego 2017 r. — zaznacza Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

W porównaniu do czerwca tego roku wskaźnik obniżył się o 0,1 proc. Spośród trzech wyróżnionych przez GUS kategorii: żywność i napoje bezalkoholowe, nośniki energii oraz paliwa do prywatnych środków transportu, ujemną miesięczną dynamikę zanotowała jedynie pierwsza. To najprawdopodobniej zasługa w szczególności relatywnie tanich owoców.

— W kolejnych miesiącach inflacja w Polsce utrzymywać się będzie prawdopodobnie w okolicach 1,9-2 proc. r/r. Coraz wyższa zeszłoroczna baza odniesienia sprzyjać powinna głębszemu obniżaniu się wskaźnika CPI, niemniej jednak podwyżka cen gazu dla gospodarstw domowych już za kilka dni, tudzież prognozowane dużo niższe zbiory zbóż oraz warzyw w związku z suszą, mogą na to nie pozwolić — dodaje Monika Kurtek. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane