W jaki sposób Polacy płacą za zakupy online

  • Justyna Klupa
opublikowano: 05-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spośród możliwych rodzajów płatności w internecie rodacy preferują Blika. Podczas uiszczania należności ważne jest dla nich poczucie bezpieczeństwa.

Coraz więcej Polaków rezygnuje z finansowania zakupów gotówką i decyduje się na płatności mobilne. Według badania „Perspektywy płatników na płatności online”, zrealizowanego na zlecenie Tpay przez SW Research, 62 proc. badanych przyznało, że to pandemia wpłynęła na rzadsze płacenie gotówką i korzystanie z niej tylko wtedy, gdy są do tego zmuszeni.

70 proc. ankietowanych preferuje Blika, a 38 proc. przelewy online, czyli Pay-By-Link. Z kolei 34 proc. respondentów skłania się ku płatnościom kartą, a 21 proc. badanych woli przelew tradycyjny. Wśród pozostałych preferowanych metod rodacy wskazują na portfel elektroniczny i PayPal. Co ciekawe, według badania SW Research, wybierane metody płatności nie zawsze pokrywają się z tymi preferowanymi.

– Wyniki naszego badania pokazują, że Polacy coraz częściej odchodzą od płatności tradycyjnym przelewem na rzecz szybkich płatności online. Co ciekawe, wciąż chętnie korzystają z Blika, ale to nie oznacza, że porzucają na jego rzecz inne metody. Wachlarz dostępnych metod ponownie okazuje się ważnym czynnikiem zwiększania liczby klientów – podkreśla Paweł Działak, prezes i współzałożyciel Tpay, operatora płatności online.

Szybkość, wygoda, nawyk

Możemy mówić o preferencjach Polaków dotyczących różnych metod płatności za poszczególne grupy produktów. Blikiem najbardziej lubią płacić w komunikacji miejskiej, za subskrypcje serwisów oraz pakiety premium. Poza tym jest to preferowana metoda uiszczania należności za carsharing, hulajnogi, skutery i rowery oraz zakłady bukmacherskie. Z kolei przelewy online wybierają wtedy, gdy płacą za bilety na wydarzenia kulturalne, meble i wyposażenie wnętrz oraz gry, filmy i książki. Natomiast kartą najchętniej regulują zakup sprzętu RTV, AGD i elektroniki, artykułów spożywczych oraz zakładów bukmacherskich.

Podczas dokonywania płatności Polacy najpierw zwracają uwagę na dostępne metody uiszczania należności (58 proc. badanych), a następnie na poczucie bezpieczeństwa podczas transakcji (49 proc.).

Powodem preferowania danej metody płatności mobilnej są szybkość i wygoda. 69 proc. badanych wybiera Blika ze względu na szybkość, a 68 proc. z uwagi na wygodę. W przypadku karty – 59 proc. rodaków wymienia wygodę, a 54 proc. – szybkość. Przy obu metodach na trzecim miejscu jest przyzwyczajenie.

Czego boi się klient

Polacy chętnie dokonują zakupów w sieci, ale nie oznacza to, że nie mają jakichkolwiek obaw. Ponad połowa badanych (54 proc.) najbardziej martwi się o niezgodność towaru z oczekiwaniem. Z kolei 49 proc. obawia się o kwestie dotyczące bezpieczeństwa danych i konta bankowego. Natomiast 36 proc. rodaków boi się, że wystąpią problemy z dokonaniem płatności, czyli np. blokada transakcji lub podwójne naliczenie.

Poznaj program konferencji “Customer Experience Transformation”, 12-13 grudnia, Warszawa >>

– Takie wyniki z jednej strony mogą oznaczać, że Polacy coraz mniej obawiają się o bezpieczeństwo, ponieważ podnieśli swój poziom wiedzy w zakresie płatności. Z drugiej, że kładą nacisk na inne czynniki, a wciąż za mało uwagi poświęcają cyberbezpieczeństwu. Choć może być też tak, że w tej kwestii nie należy traktować respondentów jednorodnie. Jednak niezależnie od tego, jakie są motywacje badanych, pewne jest, że przed e-sprzedawcami jeszcze więcej pracy i wyzwań związanych z edukacją i obsługą e-klientów – mówi Paweł Działak.

Polacy wolą dokonywać zakupów online na komputerze lub laptopie (58 proc.), ale już 32 proc. stawia na smartfon. Polacy preferują przy tym zróżnicowane metody płatności, zatem przedsiębiorcy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i preferencjom klientów, powinni umożliwić im dostęp do różnych rodzajów regulowania należności za zakupy w ich sklepach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane