W japońskim przemyśle najmniejszy optymizm od 6 lat

opublikowano: 13-12-2019, 08:34

Duże japońskie firmy przemysłowe wykazują najniższy optymizm od sześciu lat, wynika z najnowszego odczytu wskaźnika Tankan.

Tankan spadł z 5 do zera w minionym kwartale, ogłoszono w piątek. Ekonomiści oczekiwali 3. Nastroje największych japońskich firm przemysłowych pogorszyły się już czwarty kwartał z rzędu. Spadek do zera oznacza zrównanie liczby ocen optymistycznych i pesymistycznych.

Spadek Tankan tłumaczony jest utrzymującą się niepewną globalną sytuacją gospodarczą, a także podwyżką w Japonii w październiku podatku od sprzedaży.

- Naszym zdaniem aktywność biznesu prawdopodobnie spadnie. Podatek od sprzedaży zwiększył presję na firmy, niemal pewny jest spadek PKB w czwartym kwartale – powiedział Yuki Masujima, ekonomista Bloomberga. – Nie wiadomo, jak silne będzie odbicie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Nasz model prawdopodobieństwa recesji sygnalizuje większe ryzyko. Fiskalna stymulacja powinna jednak pomóc gospodarce – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane