W JSW powstanie nowy szyb za 180,5 mln zł

PAP
opublikowano: 30-07-2009, 16:01

Kosztem 180,5 mln zł netto do połowy 2013 r. należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalnia Zofiówka zyska nowy szyb, dający dostęp do nowych złóż węgla. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą szybu - podała JSW.

Budowa szybu o głębokości 1164 metrów to jedna z największych inwestycji w polskim górnictwie od ponad 20 lat. W uruchomienie wydobycia węgla z nowego złoża spółka zamierza zainwestować w sumie 1,1 mld zł do 2018 r., a do 2030 r. kolejny miliard złotych.

Wykonawcą szybu będzie Kopex-Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z Bytomia, z grupy giełdowego Kopeksu. Przetarg został rozstrzygnięty 1 lipca, wpłynęła jedna oferta. Media spekulowały, że z powodu kryzysu na rynku węgla koksowego JSW może opóźnić podpisanie umowy z wykonawcą, tak się jednak nie stało. Udostępnienie nowego pola to strategiczna inwestycja JSW.

"Złoże Bzie-Dębina 1-Zachód to jedno z największych złóż węgla koksowego w Europie. Wielkość zalegających tam zasobów bilansowych węgla szacujemy na 600 mln ton. Dzięki udostępnieniu i zagospodarowaniu nowego złoża żywotność kopalni Zofiówka zostanie przedłużona co najmniej do 2070 r." - powiedział w czwartek prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Udostępnienie tego złoża odbywa się poprzez wykonanie pod ziemią tzw. upadowych, czyli chodników od strony istniejącej kopalni Zofiówka. Wyrobiska te są w trakcie drążenia. Nowy szyb, o średnicy 8 m, ma doprowadzać do nowych wyrobisk świeże powietrze i służyć do transportu materiałów i załogi.

Szacuje się, że pierwsza tona węgla zostanie wydobyta z nowego pola w 2018 r., a w cztery lata później wydobycie węgla koksowego osiągnie poziom 6,5 tys. ton na dobę. W perspektywie ma być nawet dwukrotnie większe. W sąsiedztwie szybu, na ok. 13 hektarach, ma powstać nowa infrastruktura - m.in. budynek administracyjno-socjalny, stacja odmetanowania, rozdzielnie, obiekty systemu klimatyzacji i zaplecza warsztatowego kopalni.

Rozbudowa Zofiówki ze względu na skalę inwestycji w praktyce jest budową nowej kopalni.

Wykonawca robót - Kopex-PBSz - realizował kontrakty w budownictwie podziemnym m.in. w Bułgarii, Chinach, Chile, Francji, Indiach, Jugosławii, Niemczech, Turcji i Włoszech. Spektakularnym przedsięwzięciem firmy był udział w modernizacji Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych (CERN) k. Genewy, gdzie polscy specjaliści wykonali chodniki i dwie olbrzymie podziemne komory. Zainstalowano tam aparaturę badawczą, m.in. elementy Wielkiego Zderzacza Hadronów.

JSW to największy w Europie producent węgla koksowego. Zatrudnia ponad 22 tys. osób w sześciu kopalniach, które w ubiegłym roku wydobyły 13,6 mln ton węgla. Ubiegłoroczny zysk wyniósł 567,6 mln zł. W tym roku firma odnotowuje straty w związku z kryzysem na rynku stali i koksu. Firma spodziewa się, że produkcja może być mniejsza nawet o 3 mln ton, a przychody o 2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane