W kalendarzu coraz bardziej świątecznie

XTB DM
opublikowano: 21-12-2009, 09:05

Wszystkie najważniejsze dla globalnych rynków dane już poznaliśmy. Wszystkie wydarzenia, takie jak posiedzenie Fed, mamy już za sobą. Do końca roku w kalendarzu nie ma już nic, co mogłoby istotnie zmienić obraz rynku.

Tego rodzaju „spokój” często przerywany był nieoczekiwanymi wydarzeniami (patrz np. Bear Stearns), jednak jeśli nic takiego nie nastąpi, koniec roku upłynie na przetasowywaniu portfeli. Na ten moment kluczowe pytanie dotyczy dolara – czy ostatnie umocnienie amerykańskiej waluty to tylko korekta, czy zapowiadają się większe spadki na parze EURUSD?

Dolar umacnia się od trzech tygodni. Powodów takiego stanu rzeczy było kilka. Naszym zdaniem kluczowe było połączenie wzrostu spekulacji na podwyżki stóp na kontraktach FRA (na dolara) oraz sytuacji technicznej na parze EURUSD. Pierwsze miało miejsce po bardzo dobrych grudniowych danych o zatrudnieniu i dalej po równie dobrych danych o sprzedaży detalicznej w USA. Choć Ben Bernanake i Fed byli w stanie te oczekiwania utemperować (po niewielkim wzroście stawki FRA zatrzymały się), na EURUSD dominowali już sprzedający oraz realizowała się formacja podwójnego szczytu (z szczytami na tegorocznych maksimach 1,5145 i linią szyi nieco powyżej 1,48).

Co więcej, ważny był moment umacniania się dolara. Działo się to po dobrych danych z USA. Gdyby było na odwrót, ruch można by spokojnie traktować jako standardową korektę, a kupujący z pewnością szybko powróciliby na rynek. Tymczasem reakcja umocnieniem dolara na dobre dane z USA mogła sugerować zmianę zachowania rynku i skłonić część inwestorów do odwracania strategii typu carry trade (typu, ponieważ strategie te wykraczały daleko poza tradycyjną formułę carry trade bazującą na różnicy w oprocentowaniu). Problemy państw południowoeuropejskich z długiem były zasadniczo czynnikiem psychologicznym, który jedynie zwiększył skalę ruchu w dół.

To co możemy powiedzieć z pewnością, to wykluczenie typowej realizacji zysków związanej z pogorszeniem nastrojów. Ta wiązałaby się z większymi spadkami na rynkach akcji oraz ze spadkami na parze USDJPY. Tymczasem jen również traci wobec dolara.
 
Pytanie, czy spadek notowań na parze EURUSD będzie kontynuowany. Na ten moment argumentem przeciwko takiemu scenariuszowi jest siła ruchu z poprzednich trzech tygodni  - niemal 900 pipsów to sporo jak na parę EURUSD, zwłaszcza po ostatnich względnie spokojnych miesiącach. Argumentem jest również wygaszenie spekulacji na kontraktach FRA. Fed póki co jest w stanie przekonać rynki, iż nie należy obawiać się szybkich podwyżek stóp procentowych w USA. Z kolei argumentem za kontynuacją spadków jest analiza techniczna. Po pierwsze, ciągle nie mamy w pobliżu wiarygodnego wsparcia. Najbliższym jest 38,2% zniesienie ostatniej fali wzrostowej na poziomie 1,4115, a i to nie jest szczególnie mocny poziom. Po drugie, na wykresie w kompresji tygodniowej zrealizowała się formacja trzech czarnych kruków, będąca formacją odwrócenia trendu. Pojawienie się takiej formacji w lipcu ubiegłego roku (również po formacji podwójnego szczytu choć na interwale tygodniowym, a nie jak obecnie H4/D1) było zapowiedzią potężnych spadków na parze. Nie można wykluczyć, iż brak istotnych danych pozostawi sytuację na parze niewyjaśnioną do końca roku i więcej powie nam dopiero reakcja rynku na kolejne miesięczne dane o zatrudnieniu w USA.

Brak istotnych wydarzeń nie oznacza całkowicie pustego kalendarza. W tym tygodniu inwestorzy zwrócą uwagę na dane o sprzedaży domów oraz zamówienia dóbr trwałego użytku w USA (wtorek, środa i czwartek). W Polsce czekają nas dane o sprzedaży detalicznej i ostatnie, symboliczne posiedzenie RPP (środa). Dziś o godzinie 14.30 dane o sprzedaży detalicznej w Kanadzie, konsensus to 0,8% m/m (0,4% m/m w ujęciu bazowym).    

Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB DM

Polecane