Czytasz dzięki

W kraju przybywa magazynów

Paaweł Berłowski
opublikowano: 29-10-2018, 22:00

Zasoby magazynów w Polsce przekroczyły właśnie 15 mln mkw.

W trzecim kwartale 2018 r. na polski rynek magazynowy trafiło 683,4 tys. mkw. Dzięki temu na koniec września zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 15 mln mkw., co oznacza, że podwoiły się w ostatnich pięciu latach. W budowie pozostaje prawie 2 mln mkw., z czego ponad 25 proc. w Polsce Centralnej. Polska Centralna, zaraz po Warszawie i Górnym Śląsku, należy do najdynamiczniej rozwijających się regionów. To tu pod koniec września zakończono budowę kolejnej części kompleksu Panattoni Central European Logistics Hub w Łodzi. Był to największy obiekt przemysłowo-magazynowy oddany w minionym kwartale (74 tys. mkw.). Dzięki temu podaż w Polsce Centralnej na koniec trzeciego kwartału przekroczyła 2 mln mkw. Warto także zwrócić uwagę na wschodnie regiony Polski (Lublin i Białystok), gdzie w minionym kwartale dostarczono 75 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej. W trzecim kwartale wskaźnik pustostanów nieznacznie wzrósł ( do 4,5 proc.). Najwięcej niewynajętej powierzchni odnotowano w Warszawie (I strefa) i regionie wschodnim (11,4 proc).

— Jest to znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału, gdzie wskaźnik pustostanów wzdłuż wschodniej ściany Polski należał do jednych z najniższych w kraju i w drugim kwartale 2018 r. wynosił 2,5 proc. Jest to związane głównie z tym, że część powierzchni oddanej do użytku w ostatnim czasie rynek jeszcze nie wchłonął — mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner i dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paaweł Berłowski

Polecane