W Krakowie otwarto laboratorium oprogramowania IBM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 18:36

Amerykański koncern informatyczny IBM otworzył w środę w Krakowie laboratorium oprogramowania, w którym zatrudnionych zostanie w ciągu najbliższych dwóch lat blisko 200 osób.

Amerykański koncern informatyczny IBM otworzył w środę w Krakowie laboratorium oprogramowania, w którym zatrudnionych zostanie w ciągu najbliższych dwóch lat blisko 200 osób.

Placówka będzie pierwszym tego typu centrum w Europie Środkowo-Wschodniej i dołączy do sieci 40 laboratoriów programistycznych IBM na całym świecie, zajmujących się rozwojem najbardziej innowacyjnych produktów firmy.

Wiceprezes IBM Software Group, Kristof Kloeckner poinformował, że do głównych zadań krakowskiego laboratorium należeć będzie projektowanie i wdrażanie oprogramowania przeznaczonego na rynki całego świata.

Jego zdaniem, o wyborze Krakowa, jako lokalizacji nowego laboratorium oprogramowania zdecydowała przede wszystkim duża liczba utalentowanych inżynierów i informatyków oraz silna pozycja miasta jako ośrodka akademickiego.

"Laboratorium ma stworzyć kolejny przyczółek programistyczny, który wspólnie z kolegami z całego świata będzie pracował nad nowymi produktami i komponentami" - dodał wiceprezes.

Jak podkreślił dyrektor generalny IBM Polska, Dariusz Fabiszewski wybór naszego kraju na miejsce nowej inwestycji jest potwierdzeniem dużego znaczenia Polski dla amerykańskiej korporacji.

Przedsięwzięcie nie pociągnie za sobą dużych inwestycji w infrastrukturę, ponieważ laboratorium mieści się w wynajmowanych pomieszczeniach biurowych. Dzięki niej Polscy inżynierowie otrzymają jednak najnowocześniejsze know-how w dziedzinie oprogramowania.

Najwięcej kosztować będą nakłady na pracowników, które mają wynieść w ciągu dwóch lat 8,2 mln zł. Inwestycja IBM w Krakowie otrzymała wsparcie z budżetu państwa na utworzenie miejsc pracy w wysokości 800 tys. zł.

Według rządowych szacunków, realizacja projektu przyniesie wpływy do budżetów państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości ponad 16 mln zł w ciągu dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Krakowie otwarto laboratorium oprogramowania IBM