W Kujawsko-Pomorskim brakuje pielęgniarek – prasa

29-12-2004, 08:38

W większości szpitali Kujawsko-Pomorskiego brakuje pielęgniarek. Najwięcej, bo aż o 92 siostry więcej powinien zatrudnić Szpital Wojewódzki w Bydgoszczy - donosi "Gazeta Pomorska".

Każdy szpital powinien spełniać tzw. minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Tylko niektóre z nich dostosowują się do tych norm. Jednym z wyjątków jest Szpital Wojewódzki we Włocławku.

"Zatrudniamy minimalną liczbę potrzebnych pielęgniarek" - deklaruje Bronisław Dzięgielewski, dyrektor placówki. "To jednak ciągle zbyt mała obsada. Już niedługo zaproponujemy pracę następnym 10 pracownicom - dodaje dziennikowi Dzięgielewski.

Zdaniem Marii Iwanowskiej z Okręgowej Izby Pielęgniarskiej w Bydgoszczy, największy problem z kadrą mają szpitale powiatowe. Tak jest w Nakle.

"Na oddziale wewnętrznym i położnictwie brakuje nam sześciu pielęgniarek" - wylicza Józef Kimber, szef tamtejszej lecznicy. "Dlaczego tak się dzieje? Narodowy Fundusz Zdrowia daje nam za mało pieniędzy, byśmy mogli je zatrudnić" - mówi gazecie.

Od momentu wprowadzenia reformy służby zdrowia w Kujawsko-Pomorskiem zwolniono tysiące pielęgniarek. Teraz nie ma chętnych do opieki nad chorymi. W Szpitalu Wojewódzkim w Bydgoszczy mogliby zatrudnić 92 pielęgniarki. Niestety, nie mogą ich znaleźć.

"Młodzi już nie garną się do zawodu. Zniechęcają ich przede wszystkim niskie zarobki. Skutki? Brakuje personelu na oddziale noworodków i chirurgicznym - mówi Regina Kuźmińska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa.

"Co jakiś czas podpisuję zgodę na kilkumiesięczne niepłatne urlopy" - przyznaje Marek Domżała, dyrektor szpitala w Szubinie. "Pielęgniarki wyjeżdżają i szukają pracy poza Polską. A nam potem brakuje na przykład instrumentariuszek" - mówi dyrektor.

"Najczęściej na wyjazd decydują się młode, znające języki pielęgniarki po studiach. "Mogłabym tu zarobić 1100 złotych" - mówi Agnieszka. "Pracuję w Anglii, wynajęłam mieszkanie i nie martwię się czy starczy mi pieniędzy na jedzenie" - informuje "Gazetę Pomorską".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Kujawsko-Pomorskim brakuje pielęgniarek – prasa