W kwietniu oferta dla Bartimpeksu

Anna Bytniewska
opublikowano: 15-02-2011, 00:00

Usunięcie Gas-Tradingu z akcjonariatu EuRoPol Gazu czeka na kworum w radzie nadzorczej.

Usunięcie Gas-Tradingu z akcjonariatu EuRoPol Gazu czeka na kworum w radzie nadzorczej.

Wszystko wskazuje na to, że dopiero w kwietniu Gas-Trading, 4-procentowy akcjonariusz EuRoPol Gazu, pozna propozycje dotyczące sposobu usunięcia go z tej spółki. Zmian w akcjonariacie domagają się Gazprom i PGNiG, które mają po 48 proc. akcji. W 2010 r. ustaliły, że po usunięciu wspólnika będą miały po 50 proc.

Gra idzie o wpływy z tranzytu rosyjskiego gazu rurociągiem jamalskim do Niemiec. Akcjonariuszem Gas-Tradingu jest Bartimpex należący do Aleksandra Gudzowatego (36,17 proc.), a biznesmen zasiada w radzie nadzorczej EuRoPol Gazu.

— Propozycje dotyczące wyjścia Gas-Tradingu z akcjonariatu mieliśmy przedstawić w styczniu radzie nadzorczej spółki. Przygotowaliśmy kilka wariantów, łącznie z przykładami wyroków sądowych w podobnych sprawach. Nie doszło do prezentacji, bo zabrakło pana Aleksandra Gudzowatego. Kolejne posiedzenie rady odbędzie się w kwietniu — mówi Mirosław Dobrut, prezes EuRoPol Gazu.

Podkreśla, że zarząd chce wynegocjować z akcjonariuszami Gas-Tradingu (PGNiG, Bartimpex, Gazprom Export, Węglokoks Winterschall) wyjście tej spółki z EuRoPol Gazu. Wielką niewiadomą jest postawa Bartimpeksu, którego udział w spółce gwarantował polskiej stronie przewagę kapitałową. Aleksander Gudzowaty dawał już do zrozumienia, że łatwo nie ustąpi.

— Jeżeli nie uda się osiągnąć kompromisu, bierzemy pod uwagę przymusowy wykup i drogę prawną, a to może potrwać kilka lat — mówi Mirosław Dobrut.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest pakiet propozycji dla Bartimpeksu. Wiadomo, że PGNiG i jego niemiecki partner VNG są zainteresowani projektem Gudzowatego budowy gazowego połączenia między Polską i Niemcami (Bernau —Szczecin). Jaką propozycję dla Bartimpeksu ma PGNiG?

— Uchylam się od odpowiedzi. Najpierw musimy tę kwestię omówić w gronie zainteresowanych. To wymaga spokoju — mówi Sławomir Hinc, członek rady nadzorczej EuRoPol Gazu i wiceprezes PGNiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu