W kwietniu przetarg na grunty po Plaza Centers

Adam Brzozowski
opublikowano: 19-03-2003, 00:00

Władze Radomia postanowiły nie czekać na inwestycję Plaza Centers Poland i w kwietniu zamierzają ogłosić nowy przetarg na firmę, która wybuduje w centrum miasta obiekt handlowo-rozrywkowy. Gruntem interesuje się już dwóch zagranicznych deweloperów.

Na początku kwietnia samorząd Radomia ogłosi drugi przetarg na wieczyste użytkowanie 42 tys. mkw. gruntów położonych w obrębie ulic Chrobrego, Struga i Kelles-Krauza, na których firma Plaza Centers Poland (PCP), należąca do holenderskiej spółki Plaza Centers (Europe), miała wybudować centrum handlowo-rozrywkowe wartości 100 mln zł.

Spółka PCP wygrała przetarg na zagospodarowanie tego gruntu w 2000 r. Za około 100 mln zł miał tam powstać obiekt handlowo-rozrywkowy zatrudniający 500-800 osób. Jednak do chwili obecnej inwestor nie przystąpił do podpisania z miastem aktu notarialnego.

W styczniu 2003 r. PCP przelała na konto gminy Radom kwotę 1,5 mln zł, która miała zagwarantować realizację inwestycji. Wszystko wskazuje na to, że pieniądze te przepadną inwestorowi, ponieważ nie doszło do zawarcia pomiędzy stronami umowy. Gdyby tak się stało, środki te byłyby potraktowane jako część opłaty za użytkowanie gruntu.

Według Marzeny Kędry-Podlipniak, rzecznika urzędu miejskiego, do Radomia zgłosiło się dwóch inwestorów, operatorów centrów handlowo-rozrywkowych, którzy zadeklarowali stworzenie podobnych, do planowanego wcześniej przez PCP, obiektów.

— Są to zagraniczne koncerny, które operują w Polsce kilkoma obiektami. Firmy te zastrzegają sobie anonimowość. Przygotowywany przetarg nie wyklucza z przedsięwzięcia PCP: jeżeli spółka nadal zainteresowana jest inwestycją, będzie mogła po raz drugi wziąć udział w postępowaniu — mówi Marzena Kędra-Podlipniak.

Dodaje, że nie jest wykluczona także współpraca PCP z którymś z pozostałych oferentów. Na wydzierżawionym terenie inwestor będzie mógł stworzyć powierzchnie usługowe, jednak nadrzędnymi funkcjami kompleksu muszą być rekreacja i rozrywka.

Eli Egosi, dyrektor Plaza Centers na Polskę południową, twierdzi, że spółka podtrzymuje zainteresowanie inwestycją w Radomiu, ale ze względu na sytuację makroekonomiczną, chciałaby wrócić do pomysłu dopiero za jakiś czas.

— Liczymy, że w 2005 r., będziemy gotowi rozpocząć inwestycję. O naszym postanowieniu poinformowaliśmy już władze miasta. Tak więc, jeśli w najbliższym czasie zostanie ogłoszony nowy przetarg, nie będziemy mogli w nim uczestniczyć — mówi Eli Egosi.

Dodaje, że spółka nie wyklucza złożenia wspólnej oferty na wybudowanie centrum, jeśli znajdzie się firma, która będzie tym zainteresowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W kwietniu przetarg na grunty po Plaza Centers