W listopadzie spadł indeks koniunktury bankowej

NORDEA BANK POLSKA S.A.
13-11-2001, 15:16

WARSZAWA (Reuters) - W listopadzie wskaźnik koniunktury w bankowości Pengab spadł do poziomów najniższych od ośmiu lat po piątej w tym roku obniżce stóp procentowych.

Bankowcy zaczęli niepokoić się, że podatek od zysków z oprocentowania lokat bankowych zaszkodzi skłonności do oszczędzania.

Wskaźnik Pengab stracił w listopadzie 6,8 punktu procentowego, spadając do 18,1 procent, najniższego poziomu od 1993 roku, kiedy zaczęto go obliczać. Rok do roku Pengab spadł o 14,8 punktów procentowych.

Listopadowy indeks obliczony i opublikowany został przez instytut Pentor na podstawie różnicy między pozytywnymi i negatywnymi wypowiedziami 202 przedstawcieli placówek bankowych w dniach 6-8 listopada.

W zeszłym miesiącu RPP obniżyła stopy o 150 punktów bazowych, a łącznie w całym roku o sześć punktów procentowych.

Trzy czwarte ankietowanych przez Pentor bankowców spodziewa się w tym roku jeszcze jednej obniżki stóp.

Bankowcy sądzą też, że w tym roku inflacja wyniesie 6,1 procent, czyli o jeden punkt procentowy mniej niż sądzili jeszcze w ubiegłym miesiącu. Analitycy ankietowani przez Reutera w poniedziałek spodziewają się, że inflacja grudniowa wyniesie 4,2 procent.

Planowany 20-procentowy podatek od zysków z oprocentowania lokat bankowych powinien doprowadzić do wzrostu zainteresowania lokatami długoterminowymi oraz pojawienia się nowych produktów depozytowych, uważa zdecydowana większość bankowców (odpowiednio 76 i 95 procent).

Jednak 27 procent ankietowanych przez Pentor bankowców uważa, że podatek ten - krytykowany również przez Narodowy Bank Polski - może doprowadzić do masowego wycofywania oszczędności z banków.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: NORDEA BANK POLSKA S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W listopadzie spadł indeks koniunktury bankowej