W marcu ruszy kolejny konkurs na e - biznes

Miłosz Marczuk
04-01-2010, 00:00

Około siedmiuset

Hit roku 2009 wróci w dwóch odsłonach

Około siedmiuset

mikro i małych

przedsiębiorców dofinansuje z unijnych funduszy usługi

świadczone przez internet.

W tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ma na e-biznes (kryptonim 8.1 programu Innowacyjna Gospodarka) 77,1 mln EUR, czyli około 324 mln zł. Na listach wybranych projektów znajdzie się zapewne około siedmiuset szczęśliwców. Konkurs ruszy w marcu.

Zainteresowanie programem jest gigantyczne. W październiku przed siedzibą Fundacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie nocami koczowało około 150 przedsiębiorców. PARP, która nadzorowała konkurs, zamknęła okienka współpracujących z nią instytucji (takich jak fundacja) już po trzech dniach. Taki był zalew aplikacji.

Pieniądze otrzymają firmy małe i mikro prowadzące działalność gospodarczą nie dłużej niż rok. Mogą być z dowolnej branży, wiedza i zasoby IT nie są konieczne. Liczą się nowe rozwiązania, zapełnianie nisz i zaspokajanie potrzeb rynkowych.

Przedsięwzięcia mogą być dofinansowane przez dwa lata. Wysokość wsparcia może sięgać 85 proc. wydatków. Występować można o kwotę nie niższą niż 20 tys. zł, a maksymalnie o 1 mln zł.

— Konkurs przewiduje wsparcie dla e-usług, czyli usług świadczonych w sposób częściowo lub całkowicie zautomatyzowany przez technologię informacyjną, za pomocą systemów teleinformatycznych, na indywidualne żądanie usługobiorcy i wymagającą niewielkiego udziału człowieka po stronie usługodawcy — wyjaśnia Rafał Fabiszewski z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Dofinansowania nie otrzymają sklepy internetowe.

— Działalność gospodarcza w formie sklepu internetowego dostarczającego towary, których zamawianie i obsługa zamówienia odbywa się elektronicznie, nie jest e-usługą w rozumieniu konkursu — mówi Grzegorz Stawicki, ekspert ds. programów unijnych.

Konkurs na projekt e-usługi w ubiegłym roku wygrała spółka AB Industry z Ożarowa Mazowieckiego. Wymyśliła aplikację online do optymalizacji zużycia mediów.

— Nasza e-usługa polega na monitorowaniu zużycia energii elektrycznej, wody, gazu, ścieków, ciepła i tym samym optymalizacji kosztów działalności firmy — mówi Jacek Szempliński, prezes firmy.

Budżet projektu 838 tys. zł, dofinansowanie 656 tys. zł.

Innym przykładem usługi, którą wspiera PARP, jest internetowy serwis komunikacji zbiorowej, stworzony przez wrocławską spółkę Samorządowy Informator SMS.

— Celem działania systemu jest przesyłanie do mieszkańców SMS-ów o treści ostrzegawczej lub informacyjnej. System jest wdrażany na Dolnym Śląsku. Koszt projektu to 1,17 mln zł, dofinansowanie 802 tys. zł — mówi Leszek Kaczurba, dyrektor firmy.

Drugi tegoroczny konkurs zostanie ogłoszony w sierpniu. Prawdopodob-nie PARP równo podzieli pieniądze dostępne na obie odsłony programu.

324

mln zł Tyle ma do wydania w przyszłym roku PAPR na e-biznes (działanie 8.1).

Radykalne przyspieszenie

Około 1300 wniosków o dofinansowanie e-biznesu złożyli przedsiębiorcy latem 2009 r.

W październiku było ich już 2900.

Informacje o programie można uzyskać w 111 punktach konsultacyjnych autoryzowanych przez PARP (lista na http://www.parp.gov.pl/ index/index/1101) w całej Polsce.

Można też telefonować pod numery

% 22 432 89 91 do 93

lub 0 801 33 22 02

Miłosz Marczuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W marcu ruszy kolejny konkurs na e - biznes