W marcu strategia separacji aktywów węglowych grup energetycznych

  • PAP
opublikowano: 15-12-2020, 18:48

W marcu przyszłego roku resort aktywów państwowych planuje ogłoszenie strategii transformacji, czyli separacji węglowych aktywów wytwórczych grup energetycznych do odrębnego podmiotu bądź podmiotów – zapowiedział we wtorek wiceminister aktywów Artur Soboń.

Artur Soboń
Artur Soboń
fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Ocenił, że energetyka oparta na węglu – podobnie jak górnictwo węglowe – w okresie transformacji powinna być objęta pomocą publiczną.

„Zakładam, że w lutym (…) będziemy chcieli już pokazać nasze pierwsze propozycje, tak aby w marcu przedstawić je do konsultacji opinii publicznej i dla Rady Ministrów (…). Natomiast kiedy fizycznie stanie się ten rozwód w poszczególnych grupach - to jest oczywiście proces na lata, a nie na miesiące” – powiedział wiceminister, pytany w Katowicach o trwające prace nad strategią.

Soboń przypomniał, że kwestie związane z przyszłą strategią procesu transformacji energetyki, którego częścią ma być wydzielenie aktywów węglowych do odrębnego podmiotu lub podmiotów, są obecnie omawiane w zespołach roboczych z udziałem pracodawców i strony społecznej firm energetycznych. To zespoły wyspecjalizowane w zakresie wytwarzania energii, dystrybucji, obrotu i ciepłownictwa.

„Chcemy (…), aby do końca tego roku strona społeczna wypowiedziała się co do podstawowych kierunków” – powiedział Soboń. Zaznaczył, że równolegle MAP wspólnie z wybranym doradcą pracuje nad dwiema drogami funkcjonowania energetyki: drogą dla energetyki odnawialnej oraz dla energetyki opartej na węglu.

„Ta druga droga (dla energetyki węglowej – PAP) też chcielibyśmy, aby była objęta systemem pomocy publicznej - tak aby kwestie związane z górnictwem i energetyką węglową szły równolegle jeśli chodzi o harmonogram, bo one są ściśle ze sobą powiązane” – wyjaśnił Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Wiceminister zauważył, że harmonogram prac nad strategią dla energetyki jest podobny do tego, który obowiązuje w pracach dotyczących transformacji górnictwa węgla kamiennego. „Chciałbym to skoordynować, żeby była spójność tych dokumentów” – powiedział dziennikarzom Artur Soboń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane