W mieszkaniówce jak w kalejdoskopie

opublikowano: 30-12-2014, 00:00

Nadchodzący rok przyniesie wiele nowych wyzwań kupującym i deweloperom

Od stycznia do listopada 2014 r. deweloperzy rozpoczęli o 33 proc. więcej inwestycji mieszkaniowych niż przed rokiem. O 40 proc. wzrosła także liczba uzyskanych przez nich pozwoleń na budowę.

W nadchodzącym roku będziemy kontynuować budowę Osiedla 360° w Warszawie i II etapu Osiedla Czarnieckiego w Poznaniu. Planujemy też rozpocząć prace na Osiedlu Gama na warszawskim Targówku oraz II etap Osiedla 360 – mówi Ewa Przeździecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Unidevelopment
Zobacz więcej

STAGNACJI NIE BĘDZIE:

W nadchodzącym roku będziemy kontynuować budowę Osiedla 360° w Warszawie i II etapu Osiedla Czarnieckiego w Poznaniu. Planujemy też rozpocząć prace na Osiedlu Gama na warszawskim Targówku oraz II etap Osiedla 360 – mówi Ewa Przeździecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Unidevelopment ARC

— Warunki gospodarcze sprzyjały deweloperom. Spadające stopy procentowe w połączeniu z kilkuletnim dołkiem cenowym nowych lokali skierowały na ten rynek klientów inwestycyjnych, dla których zakup nieruchomości stał się optymalną formą lokaty kapitału — tłumaczy Jarosław Jędrzyński ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Popyt na nowe lokale zapewniły także najniższe w historii koszty kredytów oraz program rządowych dopłat Mieszkanie dla młodych. Deweloperzy uznali to za idealny moment na zwiększenie inwestycji i spowodowali, że... budowa nowych mieszkań zaczęła przewyższać popyt. Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, jeżeli taka sytuacja utrzyma się choćby przez pierwszą połowę 2015 r., może to doprowadzić do niepożądanego, a nawet niebezpiecznego dla deweloperów stanu rynkowej nadpodaży.

Spirala przedsięwzięć

Pesymistyczne prognozy nie zaniepokoiły jednak deweloperów na tyle, by zdecydowali się na ograniczenie inwestycji. Jak wynika z danych Dompress. pl, firma Dolcan w najbliższych miesiącach rozpocznie np. budowę kompleksu Moderna w warszawskich Włochach. Jednocześnie planuje nowe przedsięwzięcie w centrum Ząbek, a także rozbudowę osiedla mieszkań bezczynszowych m.in. na Białołęce.

— Do końca roku chcemy też ukończyć osiedle Jordanowskie w centrum Częstochowy — dodaje Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan. Atlas Estates ruszy natomiast z budową ekskluzywnego wysokościowca w kompleksie przy ul. Grzybowskiej w Warszawie. Obiekt będzie miał 44 piętra i trafi do sprzedaży w przyszłym roku.

— Planujemy także rozpocząć budowę osiedli ze średniego i wyższego segmentu cenowego. Kupujemy właśnie grunty pod te inwestycje. Interesują nas głównie Wola, Żoliborz i Mokotów — przyznaje Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates. Z kolei spółka Matexi Polska wkrótce wystartuje m.in. z budową osiedla Księżycowa 60 w stolicy.

— Szukamy też nowych działek. Jesteśmy otwarci zarówno na duże, etapowe projekty, jak i kameralne budownictwo — zdradza Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska. Kolejne przedsięwzięcia planuje również Robyg. Firma kupiła ostatnio działkę na warszawskim Mokotowie, na której może powstać nawet tysiąc mieszkań. 2015 r. zapowiada się pracowicie także dla spółki FB Antczak, która będzie kontynuowała budowę osiedla domków jednorodzinnych o podwyższonym standardzie Siedem Klonów w Łodzi. W pierwszym etapie inwestycji powstanie 27 budynków od 125 do 180 mkw.

— Cały czas rozwijamy także osiedle Panorama pod Kaliszem, na którym powstanie około 100 domów. Poza tym planujemy budowę inwestycji Zielony Kaliniec na warszawskiej Białołęce z 38 domami od 237 do 248 mkw. — mówi Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak. Firma będzie realizowała także kolejne etapy osiedli Panorama Park pod Kaliszem i Słonecznego Osiedla w Ostrowie Wielkopolskim. Spółka Unidevelopment w nadchodzącym roku będzie kontynuować budowę Osiedla 360° w Warszawie i II etapu Osiedla Czarnieckiego w Poznaniu. — Planujemy też rozpocząć prace na Osiedlu Gama na warszawskim Targówku oraz II etap Osiedla 360°. Będziemy również przygotowywali kolejne inwestycje. Już teraz pracujemy m.in. nad projektem mieszkaniowym w warszawskim Ursusie — informuje Ewa Przeździecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Unidevelopment.

Nowy grunt

Bogatsza oferta to nie jedyna pozytywna zmiana, jaką odczują w najbliższych miesiącach nabywcy mieszkań. 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o prawach konsumenta, która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady nieruchomości. Dobrych wiadomości mogą się spodziewać także rodziny wielodzietne. Trwają bowiem prace nad nowelizacją ustawy określającej zasady działania programu MdM.

— Jeśli projekt przejdzie w proponowanym kształcie, to rodziny wielodzietne będą mogły otrzymać większą dopłatę. Poza tym małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dwójkę dzieci otrzymają dofinansowanie w wysokości 20 proc. wartości mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wsparcie wyniosłoby 25 proc. — tłumaczy Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu Emmerson. W nadchodzącym roku może się rozszerzyć także lista osób (już nie będą to tylko członkowie rodziny), które mogą zaciągnąć kredyt razem kupującym mieszkanie, jeśli nie będzie on miał wystarczającej zdolności kredytowej. Poza tym doczekamy się w Polsce pierwszych mieszkań oferowanych do wynajęcia przez specjalnie utworzony Fundusz Mieszkań na Wynajem.

— Program dopiero się rozkręca, ale już pierwsze oferty pozwolą ocenić jego atrakcyjność dla potencjalnych odbiorców. Przez cztery lata fundusz ma zainwestować 5 mld zł w całe budynki z mieszkaniami gotowymi do wynajęcia — mówi Jarosław Skoczeń.

Niestety, nowy rok postawi przed kupującymi także nowe wyzwania. Od 1 stycznia z 5 proc. do 10 proc. wzrośnie wysokość obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt. Co więcej, w kolejnych latach ten procent będzie jeszcze większy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W mieszkaniówce jak w kalejdoskopie