W minionym roku zarobiły tylko fundusze Rodzina oraz Dom

Katarzyna Ostrowska
12-01-2001, 00:00

W minionym roku zarobiły tylko fundusze Rodzina oraz Dom

Inwestycje funduszy emerytalnych

W ubiegłym roku jedynie dwa fundusze wypracowały dla klientów więcej, niż wyniosła suma zgromadzonych składek klientów — tak wynika z hipotetycznych wyliczeń wartości zgromadzonego kapitału.

W ubiegłym roku wszystkie fundusze, oprócz Bankowego, wypracowały stopę zwrotu wyższą od inflacji (9 proc.). Średnia stopa zwrotu wyniosła 14,3 proc. Z hipotetycznych wyliczeń zgromadzonego kapitału wynika, że jednak nie wszystkim OFE udało się znacząco zwiększyć kapitał na przyszłą emeryturę klientów. Nie zniwelowały bowiem opłaty od składki, jaką pobierają od członków, która nadal jest najwyższą opłatą pobieraną przez OFE. Średnio wynosiła ona 8,6 proc. Druga opłata, za zarządzanie aktywami, przy obecnym poziomie aktywów nie przebiła opłaty od składki.

Najlepszy rodzinny

Wyliczenia przyjmują jednorazową składkę jako średnią arytmetyczną składki rynkowej z okresu 19.05.1999-30.06.2000 na podstawie danych UNFE, która wyniosła 96,14 zł. Każda składka przeliczana była według stanu jednostki rozrachunkowej obowiązującej ostatniego dnia roboczego miesiąca. W tym czasie do OFE wpłynęło dwanaście składek na sumę 1153,68 zł. Liczba nabytych jednostek przeliczana jest zaś według wartości jednostki obowiązującej 31 grudnia ubiegłego roku. Okazuje się, że w minionym roku jedynie dwa fundusze — Rodzina i Dom — zarobiły dla klientów więcej, tak że zrównoważyły one efekt opłat dystrybucyjnych. Na kontach członków pozostałych funduszy było mniej pieniędzy niż przekazali do funduszy. Rozpiętość między najlepszym a najgorszym funduszem wyniosła 123,74 zł. Podobnie jak po trzech kwartałach roku, tak i teraz najwyższy kapitał uzbierał fundusz Rodzina, najniższy zaś — Bankowy OFE.

Nieco inne wyliczenia przeprowadził fundusz Nationale-Nederlanden. Przyjął on, że miesięczna składka wynosi 100 zł. Pierwszą składkę zaksięgowano 21 października 1999 roku (czyli w momencie, kiedy do wszystkich OFE wpłynęły już składki), wartość końcowa policzona została natomiast na podstawie wartości jednostek z 4 stycznia 2001 roku. Składki przeliczane były po cenach jednostek z 21 każdego miesiąca.

Najgorszy bankowy

Przekazane składki stanowiły 1500 zł. Dziesięć funduszy w tym okresie wypracowało zysk dla klientów. W tej grupie znalazły się tylko dwa OFE z grona największych pod względem wysokości aktywów: NN i Zurich. Najlepsze, podobnie jak w wyliczeniach zgromadzonego kapitału w ubiegłym roku, okazały się fundusze: Rodzina i Dom. Zarobiły dla klientów odpowiednio 83,83 zł i 34,56 zł. Najwyższą stratę zaś ma Bankowy OFE — aż 99,61 zł. Różnica między najlepszym a najgorszym OFE wynosi 183,24 zł. OFE NN nie brał jednak pod uwagę żadnych opłat pobieranych przez fundusze, a więc realnie funduszy ze stratami jest więcej.

Katarzyna Ostrowska

k.ostrowska@pb.pl tel. (22) 611-62-49

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / W minionym roku zarobiły tylko fundusze Rodzina oraz Dom