W nadchodzącym tygodniu rynek czeka na indeks Ifo

Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E.Romera Warszawa-Wrocław S.A.
opublikowano: 12-10-2001, 18:55

LONDYN (Reuters) - W przyszłym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na niemieckim indeksie Ifo, obrazującym poziom optymizmu wśród biznesmenów z największej gospodarki strefy euro.

W środę przed Połączoną Komisją Gospodarczą wystąpi prezez Zarządu Rezerwy Federalnej Alan Greenspan.

Większość danych, które ukażą się w przyszłym tygodniu będzie jeszcze dotyczyć okresu sprzed ataków na USA dokonanych 11 września, dlatego też tak ważny będzie indeks Ifo.

Publikowany przez instytut o tej samej nazwie wskaźnik zostanie podany w piątek o godzinie 10.00. W sierpniu jego wartość spadła do 89,5 punktu.

"Możemy się spodziewać kolejnego dużego spadku" - poqwiedział Ed Teather, analityk z banku UBS Warburg, który prognozuje że indeks spadnie do 88,2 punktu.

W środę opublikowane zostaną dane o inflacji w strefie euro we wrześniu. Według Teathera inflacja spadnie we wrześniu do 2,3-2,4 procent z 2,7 w sierpniu.

W czwartek raport miesięczny opublikuje Europejski Bank Centralny (ECB).

"Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi Duisenberga raport może być ciekawy" - powiedział Aongus Buckley, analityk z GNI.

Prezes ECB Wim Duisenberg powiedział w czwartek po posiedzeniu na którym pozostawiono stopy procentowe bez zmian, że obniżka dokonana 17 września była "wyjątkową odpowiedzią na wyjątkowe okoliczności" i teraz stopy są na odpowiednim poziomie.

W USA w przyszłym tygodniu opublikowane zostaną między innymi dane o produkcji przemysłowej, rozpoczętych budowach nowych domów i inflacji we wrześniu.

Analitycy ankietowani przez Reutera prognozują, że produkcja przemysłowa spadnie we wrześniu o 0,6 procent po 0,8-procentowym spadku w sierpniu.

Inflacja we wrześniu ma wzrosnąć do 0,2 z 0,1 procent.

W czwartek filadelfijski oddział Fed opublikuje swój indeks warunków panujących w gospodarce. Według analityków spadnie on do -16,5 z 7,3 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E.Romera Warszawa-Wrocław S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W nadchodzącym tygodniu rynek czeka na indeks Ifo