Czytasz dzięki

W najbliższych dniach złoty może być stabilny

  • PAP
opublikowano: 28-10-2019, 17:15

Kurs EUR/PLN może w najbliższych dniach utrzymywać się w okolicy 4,27, jednak po środowym posiedzeniu Fed możliwe jest osłabienie polskiej waluty - uważają ekonomiści. Oceniają, że w tym tygodniu nie widać perspektyw do spadków rentowności obligacji skarbowych, za to spodziewać się można presji na ich wzrost.

"W zeszłym tygodniu kurs EUR/PLN dotarł do pierwszego wsparcia około poziomu 4,27 i po lekkiej korekcie w górę ponownie jesteśmy w jego pobliżu. Do ponownego umocnienia złotego do euro przyczyniły się informacje o zaakceptowaniu przez UE27 wniosku o elastyczne przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 r. W tym tygodniu ważnym wydarzeniem jest środowa decyzja Fed ws. stóp procentowych. Spodziewamy się obniżki o 25 pb, ale - naszym zdaniem - będzie to ostatnia taka decyzja w tym dostosowawczym cyklu obniżek" - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Banku Marcin Sulewski.

Jego zdaniem, do czasu podjęcia przez Fed decyzji i wypowiedzi prezesa Fed, które zostaną opublikowane w środę wieczorem, kurs EUR/PLN może utrzymywać się w pobliżu 4,27.

"Wydźwięk wypowiedzi prezesa Fed może skłaniać do realizacji zysków na ostatniej aprecjacji złotego, ponieważ nie jest wykluczone, że będzie to ostatnia obniżka w najbliższych kwartałach, co może umocnić dolara, który ostatnio był pod presją. Jednocześnie w takim scenariuszu możliwe jest osłabienie złotego" - dodał.

RYNEK DŁUGU

W poniedziałek rentowności krajowych obligacji skarbowych poszły w górę, a najmocniej na długim końcu krzywej.

"Rentowności w poniedziałek rano rosły pod wpływem spadku awersji do ryzyka, po wspomnianej już pozytywnej informacji o brexicie. W tym tygodniu nie widać perspektyw do spadków dochodowości. Dobre ubiegłotygodniowe dane makro z Niemiec oraz możliwy komunikat Fed o wstrzymaniu serii obniżek stóp procentowych w USA, mogą sprawić, że pojawi się presja na wzrost rentowności" - powiedział Marcin Sulewski.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-latek wyniosła 1,854 proc., a niemieckich -0,324 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane