W Nowym Jorku zdrożała ropa

opublikowano: 25-05-2007, 09:19

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły z najniższego poziomu od tygodnia na fali spekulacji, że rafinerie będą musiały zwiększyć produkcję, aby odbudować zapasy i sprostać popytowi podczas sezonu letnich podróży samochodowych.

Cena benzyny wzrosła w czwartek o 2 proc. po tym, jak Valero Energy Corp. i ConocoPhillips obniżyły produkcję w zakładach w Louisianie i Teksasie. Zapasy paliwa samochodowego wzrosły w ubiegłym tygodniu do 196,7 mln baryłek, czyli 7,0 proc. mniej niż średnia w sezonie.

"Deficyt w zapasach benzyny może dalej być czynnikiem wspierającym ceny ropy" - powiedział Makoto Takeda, analityk z Bansei Securities Co. w Tokio.

Cena ropy w dostawach na lipiec na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym wzrosła o 37 centów, czyli o 0,6 proc. do 64,55 USD za baryłkę. W czwartek kontrakt ten spadł o 2,4 proc. do 64,18 USD.

Cena ropy Brent na ICE Futures Exchange w Londynie na kontrakty lipcowe wzrosła o 18 centów do 70,90 USD za baryłkę po czwartkowym wzroście do 70,72 USD.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane