W oczekiwaniu na minutki BoE i FOMC

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 19-11-2014, 10:37

Dzisiaj zakończyło się dwudniowe posiedzenie Banku Japonii, na którym główne parametry polityki monetarnej pozostały na niezmienionym poziomie.

Tym samym na zakup rządowych obligacji i ryzykowanych aktywów BoJ będzie wydawał rocznie 80 bln JPY. Nie wyklucza to jednak dalszego luzowania polityki monetarnej w przyszłości w celu osiągniecia inflacji na poziomie 2%, a także wsparcia spowalniającej gospodarki na co wskazuje również wzrost liczny członków opowiadających się za bardzie ekspansywną polityką monetarną. Jen w dalszym ciągu pozostaje pod presją sprzedających, co widać w szczególności w relacji do USD. Para USDJPY znalazła się na nowych tegorocznych maksimach, a dywergencja w polityce monetarnej Banku Japonii I Rezerwy Federalnej powinna sprzyjać kontynuacji trendu wzrostowego na tej parze w średnim terminie.

Eurodolar kontynuuje korektę wzrostową i znajduje się coraz bliżej istotnego geometrycznego oporu w rejonie 1,2560/75. W dniu wczorajszym wsparciem dla euro okazały się lepsze dane odnośnie indeksu ZEW z Niemiec. W listopadzie wskaźnik ten obrazujący nastroje w niemieckiej gospodarce wzrósł w listopadzie do 11,5 pkt. z -3,6 pkt. miesiąc wcześniej. Dane te były dużo wyższe niż mediana oczekiwań na poziomie 0,5 pkt. Jedna publikacja nie zmienia jednak ogólnego obrazu gospodarki, który wciąż pozostaje słaby. W przypadku gdyby dotychczasowe działania Europejskiego Banku Centralnego okazały się niewystarczające i nie pobudziły wzrostu gospodarczego, to będzie rosła presja na ECB do zaimplementowania nowych niekonwencjonalnych narzędzi.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja notatek z październikowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Oczekują się, że minutki Fed będą bardziej jastrzębie po tym, jak na październikowym posiedzeniu FOMC podjął decyzje o wygaszeniu programu zakupu obligacji. Co prawda stopy pozostały na rekordowo niskim poziomie, jednak zacieśnianie polityki monetarnej w przyszłym roku wydaje się już pewną kwestią. Czas i tempo podwyżek stóp będzie zależało od napływających danych. Widoczna trwała poprawa kondycji rynku pracy będzie argumentem za wzrostem kosztu pieniądza w najbliższym czasie. Publikacja notatek może stać się impulsem do silniejszego ruchu kierunkowego na eurodolarze. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość wyjścia powyżej istotnej strefy oporu, do czego impulsem mógłby stać się ewentualnie bardziej gołębi wydźwięk notatek.

Podczas środowej sesji zostaną również opublikowane zapiski z przebiegu ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Najprawdopodobniej notatki będą gołębie na co wskazywałyby publikowane w ostatnim czasie słabsze dane z brytyjskiej gospodarki, a także spadek oczekiwań inflacyjnych.  Ciekawą kwestią pozostaje rozkład głosów i to, jak tym razem zagłosowali McCafferty i Weale. Przypomnę, że tych dwóch członków MPC głosowało w ostatnim czasie za zacieśnieniem polityki monetarnej. Czy pesymistyczne perspektywy dotyczące inflacji przedstawione w kwartalnym raporcie odnośnie inflacji odmienią ich stanowisko? Jeśli tak by się stało, to byłby to mocny impuls podażowy dla funta.

GBPUSD

GBPUSD handlowany jest tuż powyżej istotnych geometrycznych poziomów, a także minimum z 14 listopada tego roku. Sytuacja na wykresie H4 wskazuje na możliwość zejścia poniżej poziomu 1,5592 i próby pogłębienia spadków na GBPUSD. Pod drodze para jednak musiałaby uporać się  ze strefą wsparcia w rejonie 1,5566-1,5577 wynikającą z 200% projekcji całości fali korekcyjnej realizowanej w dniach 10-19.09 oraz 200% projekcji fali wzrostowej z poziomu 1,5873 na 1,6181. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,5677.

EURGBP

EURGBP koryguje ostatnie silne spadki. Para wyłamała się dziś górą z szerszego zakresu wahań przełamując linię oporu poprowadzoną po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie dziennym. Techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość rozszerzenia obecnego impulsu wzrostowego do poziomu 0,8082, gdzie nastąpi zrównanie się obecnej fali wzrostowej w stosunku 1:1 z poprzednim ruchem korekcyjnym z poziomu 0,7766 na 0,8046 oraz gdzie opór wyznacza 50% zniesienie Fib całości fali spadkowej z okolic 0,8400. Po drodze para będzie musiała uporać się z poziomem 0,8846, gdzie wypada maksimum lokalne z 15 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane