W OLSZYNIE RUSZY TERMINAL TOWAROWY

Bożena Sztonyk
opublikowano: 06-07-2000, 00:00

W OLSZYNIE RUSZY TERMINAL TOWAROWY

Powstały kosztem 194 mln zł obiekt odprawi 3000 samochodów na dobę

Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI: W przyszłości, gdy staniemy się członkami UE, infrastruktura nowego terminalu będzie mogła być przystosowana do celów logistycznych czy turystycznych — mówi Wojciech Woropaj, wicewojewoda lubuski. fot. ARC

Pod koniec września zostanie oddany do użytku nowy terminal towarowy w Olszynie, który umożliwi odprawę 3000 samochodów ciężarowych na dobę. Terminal sfinansowano ze środków pomocowych PHARE i budżetu państwa. Inwestycja kosztowała 194 mln zł. Firma Gobex z Gorzowa Wlkp., generalny wykonawca drugiego etapu — zakończyła już prace budowlane. Obecnie trwa odbiór i wyposażenie blisko 40 obiektów.

Terminal towarowy będzie drugim przejściem granicznym w Olszynie, przeznaczonym do odpraw granicznych samochodów ciężarowych. W ciągu doby będzie w nim można odprawić 3000 pojazdów. Istniejące już przejście graniczne w Olszynie po modernizacji pozostanie jako miejsce odpraw ruchu osobowego. Administratorem terminalu będzie olszyński oddział Zarządu Drogowych Przejść Granicznych z siedzibą w Gorzowie Wlkp.

Po obu stronach A12

Cała infrastruktura nowego terminalu znajduje się po stronie polskiej, po obu stronach drogi A12 — cześć wyjazdowa z Polski po stronie północnej, część wjazdowa po stronie południowej. W terminalu będzie 188 stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych i 86 stanowisk dla samochodów osobowych, a także 8 dużych budynków. Na dobę odprawianych będzie 1500 samochodów, chociaż możliwości terminalu określono na 3000. Obecnie trwają prace końcowe związane z odbiorem budynków i ich wyposażeniem w meble.

Nowy terminal został zrealizowany w dwóch etapach. Był finansowany ze środków pochodzących z budżetu państwa oraz środków pomocowych PHARE, na podstawie umów podpisanych z dawnym wojewodą zielonogórskim, kontynuowanych obecnie przez wojewodę lubuskiego. Inwestycja kosztowała 194 mln zł.

Dwa etapy budowy

Prace budowlane I etapu — budowa płyty północnej — sfinansowano z w całości ze środków pomocowych PHARE 94 wysokości 7 mln 822 EUR (wg obecnego kursu 33 mln zł). Generalnym wykonawcą była poznańska firma budowlana Energopol-7, która w ciągu roku (od lipca 1997 do lipca 1998) przygotowała m.in. płytę parkingową oraz budynki kontroli wstępnej i kontroli granicznej.

W II etapie (początek w kwietniu 1997 r.) budowano płytę południową, której generalny wykonawca — firma Gobex z Gorzowa Wielkopolskiego — zakończył inwestycję w czerwcu. Koszt prac budowlanych przewidzianych w drugim etapie pokrył budżet państwa kwotą 153 mln zł. Największą część prac, wartości ponad 100 mln zł, wykonał Gobex.

— Płyta południowa została wykonana najnowocześniejszą techniką i z materiałów, z jakich buduje się obecnie płyty na lotniskach — mówi Jerzy Ciesielski, prezes zarządu Gobexu.

Koszt projektu budowlanego wraz z kosztem zastępstwa inwestycyjnego obu etapów budowy ze środków bezzwrotnej pożyczki PHARE wyniósł 2 mln EUR (wg obecnego kursu 8,4 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bożena Sztonyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / W OLSZYNIE RUSZY TERMINAL TOWAROWY