W piątek klub PiS przedstawi projekt noweli ustawy o KRRiT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 13:13

Zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) do trzech - obecnie jest ich 9 - przewiduje przygotowany przez klub PiS projekt nowelizacji ustawy o KRRiT. Jak poinformował PAP szef klubu tej partii Przemysław Gosiewski, projekt zostanie złożony w Sejmie prawdopodobnie w piątek.

Zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) do trzech - obecnie jest ich 9 - przewiduje przygotowany przez klub PiS projekt nowelizacji ustawy o KRRiT. Jak poinformował PAP szef klubu tej partii Przemysław Gosiewski, projekt zostanie złożony w Sejmie prawdopodobnie w piątek.

Poseł podkreślił, że projekt noweli ustawy o KRRiT jest elementem realizacji koncepcji taniego państwa. "W ramach tej koncepcji chcemy dokonać zmian w zakresie KRRiT - obniżyć koszty funkcjonowania tego bardzo drogiego ciała" - powiedział Gosiewski.

Projekt przewiduje zmniejszenie liczby członków Krajowej Rady do trzech - jeden wybierany ma być przez Sejm, drugi przez Senat, a trzeci - przez prezydenta. Obecnie w skład Rady wchodzi  dziewięciu członków. Czterech z nich powołuje Sejm, dwóch Senat, a trzech - prezydent. Kadencja każdego z członków KRRiT trwa sześć lat. Co dwa lata odnawia się 1/3 składu KRRiT.

W projekcie noweli, jak powiedział Gosiewski, "połączono kompetencje" prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty z kompetencjami przewodniczącego KRRiT. "W to miejsce powstaje Urząd Telekomunikacji Elektronicznej, czyli dwa urzędy są połączone w tym zakresie w jeden" - podkreślił poseł.

Jak poinformował, urząd ten ma się zajmować przede wszystkim "stroną techniczną związaną z kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych". Podkreślił, że będzie to urząd "techniczny, a nie polityczny".

Według niego, nie będzie to urząd, który "miałby dzielić władzę polityczną w mediach". Gosiewski podkreślił, że tym - "w dużym stopniu" - zajmowała się do tej pory Krajowa Rada. Podkreślił, że było to niezgodne z ustawą o KRRiT, w której wyznaczono jej zadanie porządkowania rynku mediów, a nie "upolitycznienia mediów". 

Gosiewski ocenił, że przygotowana przez PiS nowela jest ważna, "ponieważ pokazuje, że państwo jest w stanie uzyskać realne oszczędności w funkcjonowaniu".

Szef klubu PiS przypomniał, że jego ugrupowanie opowiada się za likwidacją KRRiT. "Nie ukrywamy, że jesteśmy zainteresowani likwidacją Krajowej Rady, jak i Rady Polityki Pieniężnej, ale do tego niezbędna jest zmiana konstytucji". Jak powiedział, "w obecnej sytuacji można jedynie odchudzić koszty funkcjonowania tych instytucji". Jak ocenił, tego typu instytucje "zaburzają działanie danych rynków, a nie je porządkują".

Gosiewski poinformował, że klub PiS przygotowuje też projekty ustaw dotyczące zmian w polityce regionalnej. "Będą też proponowane zmiany w sprawie dalszych regulacji rynku usług prawniczych - chodzi o komorników" - zapowiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane