W piątek na giełdy w USA powróciła stabilizacja

Przemek Barankiewicz
14-12-2001, 22:10

Koniec tygodnia przyniósł powstrzymanie spadków na amerykańskich giełdach. Spółki o zwolnieniach i obniżkach prognoz informowały w czwartek, a w piątek większość przecenionych spółek odrabiała straty. Sprzyjały temu dane makroekonomiczne, które pokazały nieznaczną poprawę sytuacji największej gospodarki świata.

Poprawiły się nastroje właścicieli producentów chipów. Kurs AMD, który dzień wcześniej stracił 12 proc. po rekomendacji "sprzedaj" wydanej przez Prudential Securities, odrobił większość strat. Wzrosła cena Applied Materials, którego akcjonariusze pogodzili się już z myślą o zwolnieniu 10 proc. załogi.

Słaba pozostała branża światłowodowa. Ciena po obniżeniu prognoz w ciągu dwóch dni straciła ponad 20 proc. swej wartości. Z tego samego powodu porównywalne straty poniósł kurs Lucent Technologies, producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

Lekko spadła wycena Oracle, drugiego po Microsofcie producenta oprogramowania. Spółka przewiduje ożywienie popytu na swoje produkty, ale dopiero w połowie przyszłego roku.

Przed sesją poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej i inflacji w listopadzie. Pierwszy wskaźnik spadł o mniej niż oczekiwano, a drugi wzrósł powyżej oczekiwań.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W piątek na giełdy w USA powróciła stabilizacja