W piątek na GPW oczekiwane są wzrosty

ISB/X-Trade
31-08-2007, 09:37

Po czwartkowej, częściowo politycznej wyprzedaży, piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna stać pod znakiem wzrostów. Wskazuje na to kilka czynników.

Podstawowym elementem świadczącym na korzyść pozytywnego dla posiadaczy akcji scenariusza, jest utrzymujący się na światowych giełdach dobry klimat inwestycyjny, mający swe źródła w oczekiwaniach na obniżkę stóp procentowych przez Fed na wrześniowym posiedzeniu. Kwestia stóp w USA może rozstrzygnąć się już dziś. Na godzinę 16-tą zaplanowane jest publiczne wystąpienie szefa Fed, na którym, jak wielu oczekuje, powinien on zasugerować ich obniżkę. Dlatego przed wystąpieniem raczej należy zakładać dyskontujący to wzrost akcji na świecie.

W piątek można oczekiwać odbicia na mocno przecenionych wczoraj spółkach z portfela Ryszarda Krauze. Inwestorzy pamiętając sytuację z lutego 2002 roku, kiedy drugiego dnia po politycznym zatrzymaniu szefa PKN, kurs tej spółki odrobił wszystkie wcześniejsze straty, jak również wychodząc z założenia, że prokuratorskie zarzuty wobec Krauze będą miały tylko polityczny, a nie biznesowy charakter, powinni kupować przecenione wczoraj aktywa gdańskiego biznesmena.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść popytu jest ostatni dzień miesiąca, który tradycyjnie już rodzi pokusę przeprowadzenia window dressing. Dzisiejsze wzrosty, które jak sugerują pierwsze notowania kontraktów terminowych na indeks WIG20 mogą być duże (o godzinie 9:04 wrześniowy kontrakt zyskiwał 1,66 proc.), nie będą jeszcze prowadzić do zmiany sytuacji technicznej.

W dalszym ciągu zapoczątkowana 17 sierpnia br. poprawa koniunktury jest tylko wzrostową korektą, po zakończeniu której powinny wrócić spadki. Dalej też realna jest zniżka WIG20 do 3000 pkt. na jesieni. (ISB/X-Trade)

Marcin R. Kiepas
Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB/X-Trade

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W piątek na GPW oczekiwane są wzrosty