W PKO BP będzie drożej

Wojciech Boczoń, Bankier.pl
opublikowano: 08-05-2018, 22:00

W sierpniu największy bank w kraju zmieni cennik. Podwyżki dla aktywnych użytkowników nie powinny być jednak odczuwalne.

PKO Bank Polski nie zmieniał cennika od dwóch lat. Ostatni raz na większą rewolucję zdecydował się w maju 2016 r. Prezes Zbigniew Jagiełło o mało nie przypłacił tej zmiany stołkiem. Zamiar podwyżek ogłoszono chwilę po wejściu w życie tzw. podatku bankowego, a od PKO BP oczekiwano, że jako bank państwowy nie będzie przerzucał kosztów daniny na klientów. Doszło nawet do tego, że prezesi banków zostali wezwani na dywanik sejmowej Komisji Finansów Publicznych, by wytłumaczyć się ze zmian w cennikach.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Nowa taryfa opłat i prowizji PKO BP zacznie obowiązywać 4 sierpnia. Zmiany nie będą rewolucyjne i dla aktywnych użytkowników nie powinny być uciążliwe. Opłata za Konto za Zero wzrośnie z 6,90 zł do 8 zł miesięcznie. Nadal będzie można jej uniknąć, jeśli korzysta się z karty. Karta też może być bezpłatna, jeśli za jej pomocą wykona się transakcje na 300 zł. Jeśli nie, bank naliczy opłatę w wysokości 8 zł (obecnie 6,90 zł). Co ważne, od sierpnia do kwoty transakcji zwalniających z opłaty wliczane będą również transakcje Blikiem — z wyjątkiem przelewów.

O 10 zł, do poziomu 40 zł, wzrośnie opłata warunkowa za prowadzenie konta Aurum. Nie zmienią się natomiast warunki zwalniające — klient będzie zwolniony z tej opłaty, jeśli zapewni wpływy na poziomie 9 tys. zł lub utrzyma średnie saldo depozytów na poziomie 150 tys. zł.

Bank zrówna (w górę) opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne w rachunkach oszczędnościowych. Pierwszy przelew będzie za darmo, kolejne po 9,99 zł (obecnie niektóre po 7,99 zł). W przypadku Pierwszego Konta Oszczędnościowego za krajowe przelewy w złotych dokonywane z rachunku stawka będzie wynosić 0 zł.

Wzrośnie opłata za powiadomienia SMS poza wykupionymi pakietami. Obecnie taki komunikat kosztuje 0,20 zł lub 0,25 zł, od sierpnia będzie kosztował 0,30 zł. Bank przypomina, że stan konta czy historię rachunku można za darmo sprawdzić w aplikacji mobilnej oraz serwisie transakcyjnym. Powiadomienia o dokonanych pojedynczych transakcjach są też dostępne bez dodatkowych opłat w formie e-maila.

Zmianą na korzyść klienta będzie obniżenie opłaty warunkowej i limitów dla karty kredytowej PKO Mastercard Platinum. Obecnie opłata roczna wynosi 600 zł, jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi mniej niż 4 tys. zł, 300 zł, jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi co najmniej 4 tys. zł, i 0 zł, jeśli wartość transakcji przekroczy 5 tys. zł. Po zmianach pierwszy z progów zostanie obniżony do 2,5 tys. zł — poniżej niego opłata za kartę wyniesie 250 zł, a powyżej — 125 zł. Karta będzie bezpłatna, jeśli klient wyda za jej pomocą co najmniej 5 tys. zł.

Korzystną zmianą będzie uproszczenie warunków zwalniających za kartę debetową do PKO Konta dla Młodych. Od sierpnia wystarczy wykonać cztery dowolne transakcje kartą lub Blikiem, by karta pozostała bezpłatna. Jeśli się nie uda, bank naliczy opłatę taką, jak obecnie — 5 zł. Szczegółowe informacje o zmianach zostaną dostarczone klientom na płycie CD. Bank ma czas na przesłanie cennika do 4 czerwca — zmiany wchodzą w życie dwa miesiące później. Dokumenty będą zapisane na płycie, bo, zdaniem UOKiK-u, jest to na razie jeden ze sposobów dostarczania wiadomości klientom spełniający wymogi stawiane tzw. trwałemu nośnikowi. W przyszłości takie dane będą dostarczane najprawdopodobniej z wykorzystaniem technologii blockchain. Bank podpisał już umowę ze spółką, która zajmie się dostarczeniem nowej technologii. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy