W podatkach spadliśmy o cztery oczka

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

W rankingu Paying Taxes Polska plasuje się na 47. miejscu. Gorsza pozycja niż rok temu to skutek zbyt wolnego upraszczania podatków.

Globalnym liderem przyjazności, profesjonalizmu i skuteczności systemów podatkowych jest Katar — wynika z rankingu Paying Taxes, stworzonego przy współpracy PwC oraz Banku Światowego. Na drugim miejscu są Zjednoczone Emiraty Arabskie, a na trzecim Hongkong. Najlepsza w Europie jest Irlandia — 4. pozycja, Dania jest 8., a Finlandia 12. Tradycyjnie wysoko są Łotwa — 13., i Estonia — 14. Niemcy znalazły się na 41. miejscu. Polska uplasowała się na 51. Wśród krajów regionu wyprzedzają nas Rumunia — 42., Ukraina — 43., i Słowacja — 49.

Spadek Polski o 4 pozycje w porównaniu z 2016 r. jest skutkiem wolniejszego niż w innych krajach upraszczania systemu podatkowego. To natomiast jest efektem uszczelniania systemu, czyli wprowadzania rozwiązań utrudniających oszustwa i wyłudzenia, lecz uciążliwych dla wielu podatników. Mimo to o 11 godzin skrócił się czas, który przeciętny polski przedsiębiorca musi poświęcić na wypełnienie wszystkich wymogów związanych z płatnością 7 podatków (260 godzin rocznie).

W porównaniu z resztą UE wypadamy nieźle, bo średnia unijna liczba płatności podatkowych wynosi 12. Znacznie gorzej natomiast wypadamy pod względem czasu koniecznego do wypełnienia obowiązków podatkowych (średnia w UE to 161 godzin w roku). Całkowita stopa podatkowa w naszym kraju wynosi 40,5 proc. (rok wcześniej 40,4 proc.), a średnia unijna stopa podatkowa to 39,6 proc.

— Sukcesy w walce z patologiami i mafiami gospodarczymi są dobrym fundamentem do przebudowy systemu podatkowego w sposób przyjazny przedsiębiorcom. To właśnie umiejętne upraszczanie podatków powinno być dodatkowym miernikiem sukcesu, który utrzyma korzystny klimat wokół inwestycji i rozwoju gospodarczego — mówi Tomasz Barańczyk, partner zarządzający działem prawno-podatkowym PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy