W Polsce zdarzają się ciekawe pomysły

opublikowano: 17-05-2012, 00:00

Korzystając z pieniędzy unijnych, niektóre firmy starają się być naprawdę innowacyjne.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, za 4-5 lat możemy mieć nowy lek na raka. Pracuje nad nim Celon Pharma z Łomianek. Wyodrębniła już cząsteczkę, która hamuje rozwój białka występującego w komórkach zaatakowanych przez nowotwór, a nieobecnego w zdrowych.

— Ta cząsteczka to substancja aktywna będąca najważniejszym składnikiem każdego leku — tłumaczy dr Monika Lamparska-Przybysz, kierowniczka działu badawczo-rozwojowego innowacyjnych produktów leczniczych Celon Pharmy. Produkt wydaje się jednak tak innowacyjny, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) już wyróżniła go na tle innych dofinansowanychz funduszy unijnych.

— Chemioterapia zabija wszystko, co jest w organizmie. Nasz lek atakuje tylko chore komórki. Będzie też miał formę tabletek przyjmowanych doustnie — wyjaśnia dr Monika Lamparska-Przybysz. Zastrzega, że niezbędne są jeszcze badania na zwierzętach, a po nich kliniczne na ludziach. To potrwa. Prace nad tym, co już uzyskała Celon Pharma, zaczęły się w 2009 r.

Tajny autobus

Bliższy rynku wydaje się inny produkt wyróżniony przez PARP, nad którym prace rozpoczęły się również w 2009 r. To elektryczny autobus miejski firmy Solaris Bus & Coach.

— Prototyp został zmontowany pod koniec 2011 r. Obecnie montujemy drugi, podobny. Nie jest on przeznaczony dla konkretnego nabywcy,ale ma swoje przeznaczenie — mówi Joanna Mazurczak, koordynatorka unijnego projektu w Solaris Bus & Coach. Jakie jest to przeznaczenie? To na razie tajemnica.

Mapa z lotu ptaka

Dużo bardziej otwarta jest warszawska firma Taxus SI z branży cyfrowych systemów informacji przestrzennej (GIS). Jej projekt to efekt współpracy z Marcinem Szenderem z Drogomyśla. Na zamówienie Talus SI skonstruował on samolot bezzałogowy przeznaczony do robienia zdjęć lotniczych, z których potem powstają mapy cyfrowe.

— Samolot jest sterowany autopilotem. Nie przez nadajnik radiowy, tylko automatycznego autopilota, któremu programuje się trasę lotu — zaznacza Wieńczysław Plutecki z Taxus SI. To zaś pozwala na robienie zdjęć pod kątem i z pokryciem terenu umożliwiającym po geometrycznej korekcji stworzenie mapy cyfrowej.

Dotychczas robiono takie na podstawie zdjęć z samolotów, za sterami których zasiadali ludzie. Usługi te były jednak na tyle drogie, że praktycznie nieopłacalne przy tworzeniu map małych, zmieniających się terenów.

— Nasze rozwiązanie może być wykorzystywane np. do monitorowania postępów budowy dróg, wydobycia w kopalniach odkrywkowych, podtopień, pożarów lasów czy ruchów gruntu. Do takich celów wystarcza dokumentacja terenu o powierzchni kilku do kilkunastu kilometrów kwadratowych. Na dodatek nasz samolot może wystartować niemal od razu, a więc cały proces tworzenia mapy można zamknąć mniej więcej w tydzień — opowiada Wieńczysław Plutecki.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nagrodzeni przez PARP

KATEGORIA Innowacyjny projekt w branży IT Inpingo — I nagroda Za „Ipingo Digital Publishing Solutions”, platformę ułatwiającą przygotowanie w jednym procesie publikacji gotowej do druku oraz w wielu formatach cyfrowych.

Eversys — wyróżnienie Za „System ochrony przed wyciekiem danych poufnych”, który pozwala organizacjom chronić swoje dane niezależnie od zachowań użytkowników, wykorzystywanych aplikacji, protokołów sieciowych czy portów komunikacyjnych.

KATEGORIA Innowacyjny projekt branży Farmaceutycznej i Medycznej Celon Pharma — I nagroda Za „Innowacyjny lek stosowany w terapii chorób nowotworowych hamujący aktywność czynnika transkrypcyjnego STAT3”.

Centrum Badań DNA

— wyróżnienie Za „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego panelu testów diagnostycznych w kierunku identyfikacji patogenów przenoszonych przez kleszcze”.

Celther Polska — wyróżnienie Za „Innowacyjny żywy opatrunek biodegradowalny do ran przewlekłych i owrzodzeń”.

KATEGORIA Innowacyjny projekt branży lotniczej Metal-Master Sylwia Ładzińska — I miejsce ex aequo Za „Opracowanie i wdrożenie do produkcji małego samolotu odrzutowego klasy Business Jet”.

Taxus SI — I miejsce ex aequo Za „Opracowanie technologii wykonania artomozaiki ze zdjęć lotniczych z samolotu bezzałogowego”.

Zakłady Lotnicze Margański & Mysłowski — wyróżnienie Za „Przeprowadzenie prac rozwojowych systemów autopilota, IFR (lotu przy ograniczonej widoczności) oraz przeciwoblodzeniowego w celu znacznego ulepszenia samolotu własnej konstrukcji EM-11 Orka, wraz z wdrożeniem efektów prac do produkcji samolotu”.

KATEGORIA Innowacyjny projekt nowatorskie rozwiązanie Solaris Bus & Coach

— I miejsce Za „Pierwszy w Europie polski autobus elektryczny firmy Solaris”.

Alvernia Studios — wyróżnienie Za „Uruchomienie studia i planu filmowego poprzez wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji i przetwarzania obrazu filmowego”.

Inkantor.pl — wyróżnienie Za „Inkantor.pl bezgotówkowa wymiana walut online”.

KATEGORIA Innowacyjna instytucja otoczenia biznesu Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

— I miejsce Za „Innowatorzy 2009 — preinkubacja i wsparcie kapitałowe dla innowatorów w AIP” oraz „Droga do Polski przedsiębiorczej”.

Wrocławski Park Technologiczny — wyróżnienie Za „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”.

Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy

— wyróżnienie Za „Konfigurowanie procesowe produktów sieciowych”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy