W Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy

opublikowano: 24-01-2016, 22:00

Inwestycja dnia

Epokowe osiągnięcie polskich matematyków zostanie uhonorowane. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przyznał miastu 10,3 mln zł dotacji na budowę Muzeum Enigmy. W sumie inwestycja ma kosztować 15 mln zł, a brakującą kwotę wyłoży samorząd Poznania. Muzeum ma powstać w budynku Collegium Historicum przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki, z którego obecnie korzysta Uniwersytet Adama Mickiewicza. Obiekt wybrano nieprzypadkowo. Po drugiej stronie ulicy, przed Centrum Kultury Zamek, od 2007 r. stoi pomnik kryptologów, poświęcony Jerzemu Różyckiemu, Marianowi Rejewskiemu i Henrykowi Zygalskiemu — matematykom, którzy złamali kod Enigmy. Ponadto przed wojną w CK Zamek działał także Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego, w którym studiowali kryptolodzy. W muzeum będzie można zobaczyć m.in. replikę Enigmy, którą przekaże Bogusław Wołoszański, multimedialną ekspozycję i salę wykładową odtworzoną na wzór lat 30.

Enigma
Enigma
to produkowana w przedwojennych Niemczech elektromechaniczna maszyna szyfrująca. Za złamaniem jej szyfru stali polscy matematycy, wśród nich Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.
ARC

— To będzie nie tylko muzeum, ale również miejsce, które ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się naukami ścisłymi. W placówce chcielibyśmy pokazać historię poznańskich kryptologów w ciekawy sposób. Zwiedzający będą mogli liczyć nie tylko na tradycyjne eksponaty, ale również na replikę maszyny, za pomocą której będzie można zaszyfrować dowolną wiadomość — wyjaśniał na łamach portalu poznan.pl Szymon Mazur, pomysłodawca Muzeum Enigmy i dziennikarz Radia Merkury. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak, ARC

Polecane