W pracy i w życiu zachowaj równowagę

Piotr Wielgomas
opublikowano: 30-03-2007, 00:00

Żyjemy w brutalnym świecie biznesu, który rządzi się zasadami ekspansji i zysku. Wydawać by się mogło, że największe szanse na prestiżowe stanowiska i funkcje mają menedżerowie pracoholicy. Na szczęście nie zawsze jest to prawdą.

Co innego zaangażowanie i determinacja, a co innego hiperaktywność, która łatwo może doprowadzić do wypalenia. Po przekroczeniu pewnej granicy wysiłku, zmęczenia i stresu ludzka wydajność spada. Polscy pracodawcy coraz lepiej to rozumieją.

Pamiętam kandydata, który przepadł podczas rekrutacji, bo zbyt silnie pokazywał swoją motywację, zaklinając się, że jest gotowy pracować w tej firmie aż do emerytury i poświęci dla niej sprawy prywatne. Spowodowało to zupełnie przeciwną do oczekiwanej reakcję — nasz klient po prostu się go przestraszył.

Praca po kilkanaście godzin na dobę, zawalanie weekendów, rezygnacja z urlopów, nieprzespane noce — to dało się jeszcze jakoś usprawiedliwić w latach 90., gdy dopiero budowaliśmy zręby kapitalizmu. Obecnie wiemy, jak ważne dla lidera jest umiejętne zarządzanie energią, odpoczynek, regeneracja, równowaga między sferą prywatną i zawodową.

Piotr Wielgomas

prezes zarządu Bigram

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielgomas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu