W recesji banki też będą zarabiać

JKW
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

W razie gospodarczej zapaści polskie banki będą potrzebować 5,6 mld zł kapitału. Nie powinno być z tym problemu.

Według Narodowego Banku Polskiego (NBP), przy obecnych perspektywach gospodarczych polskie banki wymagają w latach 2012-13 0,8 mld zł dodatkowego kapitału. To tyle co nic — w ostatnich trzech kwartałach banki zarabiały na czysto po blisko 4 mld zł.

NBP postanowił jednak sprawdzić, jak bardzo wzrosłaby ta luka, gdyby spełnił się czarny scenariusz dla gospodarki. Przeprowadził specjalną symulację, w której założył, że wzrost gospodarczy Polski spowolni do 0,8 proc. w 2012 r. i do -0,8 proc. w 2013 r. Do tego dodał 30-procentową przecenę złotego i gwałtowny skok oprocentowania rządowych obligacji (o 3 pkt proc.).

— To jest scenariusz mało prawdopodobny, ale nie można go wykluczyć. Sprawdzamy, co stałoby się z sektorem bankowym, gdyby nie poprawiał swoich parametrów — tłumaczy Piotr Szpunar z NBP.

W takich warunkach luka kapitałowa znacznie by wzrosła. Według symulacji, żeby banki nie zbankrutowały, wymagałyby 5,7 mld zł dodatkowych kapitałów. Problem z wypłacalnością miałby średnio co czwarty bank (24 proc. rynku). To dużo, ale według NBP, jeśli banki już teraz zaczną gromadzić zasoby, nie powinny mieć problemu z przejściem przez kryzys.

— Jak na scenariusz tak silnego spowolnienia gospodarczego, niespełna 6 mld zł to nie są duże niedobory. Większość banków przez ostatnie lata zbudowała duże bufory kapitałowe i jest dobrze przygotowana na spowolnienie — ocenia Piotr Szpunar.

Nawet w tym hipotetycznym, kryzysowym otoczeniu polski sektor bankowy jako całość byłby dochodowy. W 2012 i 2013 r. zarabiałby na czysto po 5,6 mld zł rocznie. W scenariuszu podstawowym (wzrost gospodarczy około 3 proc.) jego zysk wyniesie 14,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu