W Rosji zostały już tylko Quercus i Investors

  • Jagoda Fryc
28-07-2015, 22:00

Arka odpłynęła z rosyjskiego rynku, bo boi się konsekwencji sankcji gospodarczych, nałożonych na ten kraj.

Jeszcze w styczniu ubiegłego roku na krajowym rynku funkcjonowało 5 funduszy akcji rosyjskich. Dziś pozostało ich zaledwie dwa. Jako pierwszy z moskiewskiej giełdy wycofał się Caspar, później NN Investments Partners (d. ING TFI), a dziś do grona uciekinierów dołączyła Arka. Powód? Zbyt duże ryzyko polityczne.

— Sankcje gospodarcze w przyszłości mogą dodatkowo zwiększyć ryzyko związane z inwestowaniem w tym kraju. W szczególności może zmaterializować się ryzyko płynności instrumentów finansowych na rynku wtórnym. Istotnym zagrożeniem są też potencjalne przyszłe sankcje nałożone przez Rosję na kraje UE oraz USA, które mogą w znaczący sposób ograniczyć możliwość dysponowania aktywami na rynku rosyjskim — tłumaczy Marlena Janota, członek zarządu BZ WBK TFI. Arka Prestiż Akcji Rosyjskich zostanie 4 września przejęta przez Arkę Prestiż Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, a posiadacze jej jednostek otrzymają jednostki przejmującego funduszu w odpowiedniej proporcji.

Wcześniej, do 31 sierpnia, mogą sami je sprzedać. Na polu bitwy wciąż pozostają Investor Rosja i Quercus Rosja, których aktywa warte są po około 15 mln zł. Przez ostatni rok ich portfele skurczyły się o — odpowiednio — 14 i 17 proc. W tym czasie Arka Prestiż Akcji Rosyjskich straciła nieco ponad 7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / W Rosji zostały już tylko Quercus i Investors