W rybnym Wilbo robi się gorąco

[GRA]
opublikowano: 13-03-2012, 00:00

Mniejszościowy akcjonariusz Wilbo, który sprzedał mu felerny Proryb — chce dyskusji na temat połączenia z Seko.

Zbliżające się walne zgromadzenie Wilbo, na którym miało dojść tylko do zmian w składzie rady nadzorczej, zapowiada się na bardziej ekscytujące. A wszystko za sprawą Claris Investments, które kontroluje nieco ponad 5 proc. kapitału rybnej spółki.

Zażądał wprowadzenia do porządku obrad dwóch punktów związanych z planowanym połączeniem z Seko, giełdowym konkurentem zajmującym się przetwórstwem ryb.

Fatalna inwestycja...

„Ogólna dyskusja o sytuacji spółki w świetle planowanego połączenia z Seko” oraz „przedstawienie przez zarząd informacji co do planowanej pozycji prawnej i ekonomicznej większościowych i mniejszościowych akcjonariuszy po połączeniu z Seko” — takie punkty zostały włączone do porządku obrad walnego zwołanego na 30 marca.

Z przedstawicielami Clarisa nie udało nam się wczoraj skontaktować. To firma, która dwa lata temu sprzedała Wilbo spółkę Proryb. Zakup firmy, specjalizującej się w rybach wędzonych i marynatach, okazał się fatalną inwestycją. Ówczesny zarząd Wilbo miał pomysł na uzdrowienie nierentownej firmy, ale nie wyszło. Ostatecznie we wrześniu 2011 r. Proryb został sprzedany za 14,2 tys. zł szwajcarskiemu Insel Holding.

...dobre rozwiązanie

Wilbo jest w fatalnej sytuacji finansowej. Narastająco po trzech kwartałach ma 20 mln zł straty netto, a strata roczna ma być znacząco większa. Dlatego alians z Seko rynek postrzegał dotychczas raczej pozytywnie.

— Wilbo jest bliskie bankructwa, więc pozyskanie inwestora jest zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem — podkreśla Adam Kaptur, analityk Millennium DM.

Plan połączenia spółek podzielony jest na etapy i zakłada przeniesienie całego majątku Wilbo na Seko, w zamian za akcje z emisji Seko, które będą wydane akcjonariuszom Wilbo.

— Jeśli mniejszościowy akcjonariusz Wilbo obawia się, że wyjdzie na transakcji relatywnie gorzej niż większościowi, to się myli. Wszyscy akcjonariusze Wilbo będą traktowani tak samo — podkreśla Kazimierz Kustra, prezes i główny akcjonariusz Seko.

Konferencje pb.pl

Więcej na temat skutecznego przeprowadzania transakcji M&A dowiesz się podczas bezpłatnej konferencji „Fuzje i Przejęcia”, która odbędzie się 28 marca w Warszawie. Szczegóły na stronie: konferencje.pb.pl, tel.: 22/250 29 31.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [GRA]

Polecane