W sądzie zapadł wyrok idealny dla frankowicza

opublikowano: 25-11-2019, 10:53

Całość roszczenia rozliczana w złotych, nieważna umowa i zasądzenie podwójnej stawki kosztów zastępstwa procesowego - to wyrok, wydany 21 listopada przez Sąd Okręgowy w Warszawie z powództwa klienta Raiffeisen Banku.

Barbara Garlacz, która reprezentowała klienta dawnego Polbanku (instytucja ta została przejęta przez Raiffesien), określa ten wyrok jako idealny z punktu widzenia frankowicza.

Jak dodaje prawniczka, sąd odniósł się do tzw. teorii salda i nie podzielił jej, uznając że każda ze stron ma odrębne roszczenie, które musi być rozpatrywane odrębnie.

O teorii salda pisaliśmy kilka dni temu w "Pulsie Biznesu". przy okazji wydania przez sąd wyroku w innej sprawie - tamten wyrok nie był korzystny dla frankowiczów, bo sąd nie unieważnił umowy. Czytaj więcej...

W sprawie przeciwko Raiffeisenowi umowa została natomiast unieważniona, a sąd stwierdził m.in. że umowa narusza zasady współżycia społecznego, wobec tego, że bank doręczył regulamin dopiero po zawarciu umowy kredytu, a to oznaczało, że kredytobiorca decydując się na umowę nie znał jej mechanizmów opisanych w regulaminie, które okazały się dla niego niekorzystne. Ponadto mechanizm indeksacji w całości jest nieuczciwy, a mechanizm ten określa przedmiot główny i w ślad za orzeczeniem TSUE C-118/17 oraz C-260.18 nie sposób uznać aby taka umowa bez przedmiotu głównego mogła funkcjonować, zwłaszcza, że obie strony w procesie odrzucały koncepcję PLN plus LIBOR. Stawka  LIBOR była ustalana przez BBA (British Banking Association), a tak określona stawka już nie funkcjonuje (została zastąpiona przez ICE LIBOR), zatem nie ma w umowie wyznaczonego oprocentowania.

"Sąd wskazał, że skoro powódka spełniła świadczenie nienależne, to ono powinno być zwrócone. Sąd nie podziela tzw. teorii salda lecz teorię dwóch kondycji.  Teoria salda nie ma oparcia w przepisach prawa. Do tej pory jasnym było, że w takich sytuacjach jak w przedmiotowej sprawie występują dwie kondykcje i to dopiero na gruncie spraw tzw. frankowych pojawiła się teoria salda. Niemniej jej jej zastosowanie stałoby w sprzeczności z poglądami większości doktryny" - napisała mec. Barbara Garlacz na blogu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane