Najpopularniejsi frankowicze wygrali w sądzie

PAP, KWS
opublikowano: 03-01-2020, 16:12

Sąd unieważnił umowę kredytu frankowego państwa Dziubaków. To długo wyczekiwany wyrok

W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie sporu między państwem Dziubakami a Raiffeisenem o kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. 

Fot. Mateusz Włodarczyk

Strona powodowa chciała unieważnienia kwestionowanej umowy kredytowej w całości. Wniosła o przeprowadzenie rozprawy za zamkniętymi drzwiami, do wniosku nie przychylił się jednak sąd. Wyłączono za to możliwość rejestrowania rozprawy przez media. Strona pozwana wniosła o oddalenie powództwa w całości, licząc, że orzeczenie sądu pozwoli uzupełnić umowę. Zdaniem strony z orzeczenia TSUE nie wynika wprost konieczność unieważnienia umowy.

Długo wyczekiwany wyrok

Państwo Dziubakowie wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Raiffeisen Bank dał im kredyt w złotych, ale był on indeksowany (przeliczany) we frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy zaciągnęli hipotekę w wysokości 400 tys. zł, spłacili 230 tys. zł i pozostało jeszcze ok. 520 tys. do spłacenia. W przypadku unieważnienia umowy zadłużenie wyniosłoby około 180 tys. do spłaty.

Kredytobiorcy wnieśli do Sądu Okręgowego w Warszawie o unieważnienie umowy z uwagi na nieuczciwe - w ich opinii - postanowienia dotyczące mechanizmu indeksowania. Twierdzili, że postanowienia te były niezgodne z prawem, ponieważ umożliwiały bankowi jednostronne i dowolne określanie kursu walut. Podnosili, że bank jednostronnie określa saldo kredytu, a także wynik przeliczenia raty kredytu w obcej walucie na kwotę w walucie polskiej.

3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystną opinię w sprawie kredytu państwa Dziubaków. Sąd Okręgowy w Warszawie, który zajmował się tą sprawą, miał wątpliwości prawne, dlatego w 2018 r. skierował do TSUE pytania prejudycjalne, domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

W komunikacie prasowym TSUE podało, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, KWS

Polecane