Czytasz dzięki

W samo południe inwestorzy przyjdą po Eneę

Agnieszka Berger
opublikowano: 14-08-2009, 08:49

Skarb wydał 11 memorandów potencjalnym nabywcom grupy. Rynek liczy na kilka ofert, obstawia Vattenfalla.

Inwestorzy zainteresowani zakupem giełdowej grupy energetycznej Enea do południa mają czas na złożenie wstępnych ofert w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP). Pięć dni później resort przedstawi krótką listę potencjalnych nabywców dopuszczonych do kolejnych etapów negocjacji. Do wczoraj MSP wydało 11 memorandów informacyjnych poświęconych poznańskiej spółce. Jednak aż tylu ofert rynek raczej się nie spodziewa. Analitycy liczą na kilku chętnych.

— Na pewno pojawi się Vattenfall, mimo narzekania na niedogodny termin przetargu. Wśród jego potencjalnych konkurentów wymieniane były m.in. RWE i CEZ. Można się spodziewać sporej determinacji inwestorów, bo zakup Enei to ostatnia okazja przejęcia kontroli nad znaczącą częścią polskiego rynku energii — mówi Paweł Puchalski, analityk BZ WBK.

Dlatego grupa chętnych może być szersza. Niewykluczone, że w przetargu pojawią się inwestorzy, którzy interesowali się ofertą publiczną Enei pod koniec 2008 r., w której ostatecznie wziął udział Vattenfall. Nieoficjalnie wymieniało się wówczas firmę Electrabel należącą do francuskiej grupy Suez i fiński Fortum.

Zdaniem analityków, atrakcyjność Enei wzrosła po przyjęciu przez rząd programu prywatyzacji, w którym przewidziano zachowanie kontroli nad dwiema z czterech grup energetycznych — PGE i Tauronem. Według wcześniejszych deklaracji ministra skarbu, Tauron miał trafić w ręce inwestora strategicznego. Jeśli tak się nie stanie, branżowym nabywcom oprócz Enei pozostanie tylko gdańska Energa, którą eksperci uważają za mniej atrakcyjną ze względu na niewielki potencjał własnych mocy wytwórczych.

To może podnieść zainteresowanie Eneą i podwyższyć premię, na jaką liczy skarb państwa przy sprzedaży większościowego pakietu akcji inwestorowi branżowemu. Jednak akcje giełdowej grupy już i tak są drogie dzięki wizji rychłej prywatyzacji.

Więcej w piątkowym papierowym wydaniu "Pulsu Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Polecane