W Sotheby's sprzedano najdroższą butelkę wina

opublikowano: 16-10-2018, 22:00

Dlaczego ktoś miałby zapłacić 558 tys. USD za butelkę burgunda? — pyta Bloomberg. I odpowiada: rocznik 1945 Romanée-Conti to bardzo, ale to bardzo rzadki i szczególny przypadek.

W minioną niedzielę na aukcji Sotheby’s w Nowym Jorku za butelkę tego trunku azjatycki inwestor zapłacił rekordową kwotę — najwięcej w historii za jedną butelkę burgunda (francuskiego wina produkowanego w regionie Burgundii), o pojemności 750 ml. I najwięcej w historii za jakąkolwiek butelkę wina. Chwilę później inny prywatny inwestor, Amerykanin, kupił kolejną butelkę tego samego wina za 496 tys. USD, co również byłoby rekordem, gdyby nie wynik osiągnięty chwilę wcześniej.

Wszystkie wina z winnicy Domaine de la Romanée-Conti, położonej w urokliwym miasteczku Vosne-Romanée w Burgundii, są słynne. Podobno każde zerwane tam winogrono jest przesortowane. Rocznik 1945 należy do najbardziej legendarnych — wyprodukowane z tamtych zbiorów wino nazwane było „winem jednorożca”. Rok był wyjątkowo gorący, co wpłynęło na intensywnośc smaku owoców, ale mróz i grad, który nadszedł niespodziewanie, wpłynął na wielkość zbiorów. Wyprodukowano wówczas jedynie 600 butelek Romanée-Conti. Do dzisiaj zostało ich niewiele.

— Jeśli chcesz napić się dzisiaj najbardziej unikatowego wina na świecie, to będzie właśnie to — mówi Jamie Ritchie, szef rynku win w Sotheby’s.

Sam nie miał nigdy okazji go spróbować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy