W sprawie mentoli rząd spieszy się powoli

Zostały tylko trzy tygodnie na zaskarżenie unijnej dyrektywy tytoniowej, a skargi jeszcze nie opracowano.

Zegar tyka — tylko do 23 lipca polski rząd ma czas na zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości UE przyjętej w tym roku unijnej dyrektywy tytoniowej, która ma m.in. doprowadzić do zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Prace nad skargą — prowadzone z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, które zakaz mentoli uważa za cios poniżej pasa dla polskiej branży tytoniowej — trwają od początku maja. I się przedłużają.

Jeszcze 10 czerwca Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki, zapowiadał, że skarga „pojawi się na jednym z najbliższych posiedzeń Komitetu Rady Ministrów, decyzja rządu będzie niedługo później”.

Tak się jednak nie stało — do tej pory opracowywania treści skargi nie skończyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ), które nadaje prawne ramy argumentacji resortu gospodarki. „Projekt skargi jest w trakcie przygotowywania. Założenia skargi zostaną przekazane do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich do 4 lipca. Po przyjęciu rekomendacji przez KSE sprawa zostanie przekazana Radzie Ministrów” — informuje biuro prasowe MSZ.

Przeszkodą jest jednak stanowisko Ministerstwa Zdrowia (MZ). Pod koniec maja Andrzej Sopliński, wiceminister zdrowia, zapewniał wprawdzie, że jego resort „nie popiera palenia tytoniu, ale nie będzie sprzeciwiaćsię procedowaniu skargi na dyrektywę”. Gdy przyszło co do czego, MZ stanęło okoniem.

— Jesteśmy w ostrym sporze z Ministerstwem Zdrowia, które uważa składanie skargi za bezzasadne i przekonuje, że będzie ona nieskuteczna. W tej sprawie prawdopodobnie konieczny będzie arbitraż premiera — mówi Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki. Mimo tych przeszkód inicjatorzy nie boją się, że termin upłynie i możliwość zaskarżenia dyrektywy nam przepadnie.

— Wierzymy, że skargę uda się złożyć, choć prace będą pewnie trwały do ostatniej chwili — mówi Jerzy Pietrewicz. Papierosy mentolowe — które, zgodnie z dyrektywą, mają zostać wycofane z obrotu najpóźniej do 2020 r. — to dziś w Polsce prawie 20 proc. legalnego rynku. Jednocześnie polska jest unijnym liderem pod względem produkcji papierosów i obszaru upraw tytoniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W sprawie mentoli rząd spieszy się powoli