W środę spotkanie Grada ze stoczniowymi związkami

PAP
opublikowano: 26-07-2009, 14:10

W środę ma dojść do spotkania ministra skarbu Aleksandra Grada ze związkowcami stoczni Gdynia i Szczecin. Resort przesłał pismo w tej sprawie do stoczniowców. Deklarują oni chęć spotkania z  ministrem.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział PAP, że minister Grad przesłał w piątek pismo do związkowców stoczni Gdynia i Szczecin. W liście szef resortu przedstawił stan zaawansowania prac nad projektem sprzedaży majątku obu zakładów oraz zaprosił związkowców na spotkanie - wyjaśnił Gawlik.

"Jeżeli strona społeczna uzna takie spotkanie za zasadne, to dojdzie do niego w środę" - dodał wiceminister. Związkowcy mają czas na odpowiedź do poniedziałku, do godziny 15.

W liście do związkowców - do którego dotarła PAP - minister skarbu wyjaśnia, że inwestor stoczni Gdynia i Szczecin wystąpił z prośbą o wydłużenie terminu zapłaty za ich majątek do 17 sierpnia.

"Z uwagi na informacje, które dotarły do banków finansujących to przedsięwzięcie, inwestor - na ich na wniosek - wystąpił z prośbą o wydłużenie terminu zapłaty do 17 sierpnia 2009 roku. Wyżej wymienione perturbacje nie zatrzymały jednak prac inwestora, związanych z przygotowaniem się do wznowienia produkcji stoczniowej. Założona przez niego spółka w chwili obecnej, nie czekając na fizyczne przejęcie aktywów, wykonuje wszelkie prace mające na celu możliwie jak najszybsze przystąpienie do produkcji statków" - czytamy w liście.

Minister skarbu zapewnia, że "zarówno on osobiście, jak i podległe mu służby dołożą wszelkich możliwych starań w celu pozytywnego zakończenia procesu".

Jacek Kantor z zakładowej "Solidarności '80" w Stoczni Szczecińskiej Nowa zapewnił w niedzielę PAP, że związkowcy przyjmą zaproszenie na spotkanie z ministrem Gradem. "Będziemy prosić, by w spotkaniu wziął również udział prezes Polskich Stoczni Jan Ruurd de Jonge. Chcemy, by potwierdził on, że transakcja zostanie sfinalizowana, a inwestor wystąpił jedynie o dodatkowy audyt" - powiedział Adamski.

Również przewodniczący stoczniowej "Solidarności" w stoczni w Gdyni Dariusz Adamski zapewnił przyjęcie zaproszenia na spotkanie z ministrem. "Oczekujemy jasnego i konkretnego komunikatu, jakie są powody braku wpłaty pieniędzy za majątek stoczni, szczególnie gdyńskiej, gdzie nie ma żadnych wątpliwości prawnych" - powiedział. Dodał, że związkowcy chcą się również dowiedzieć, kiedy inwestor planuje "reaktywację stoczni".

Do 17 sierpnia główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin - Stichting Particulier Fonds Greenrights - ma przekazać pieniądze za ich majątek. Zgodnie z planem, miał to zrobić do 21 lipca. Wątpliwości inwestora wzbudził list od Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być "pralnią brudnych pieniędzy". W czwartek resort skarbu przesłał wnioski do prokuratury i ABW, by zbadały powody wysłania przez Stowarzyszenie listu do głównego inwestora stoczni Gdynia i Szczecin.

W piątek spółka Polskie Stocznie poinformowała PAP, że główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin nie zamierza wycofać się z transakcji zakupu ich majątku. Przyznała, że inwestor poprosił jedynie resort skarbu o przesunięcie terminu zapłaty za majątek stoczni do 17 sierpnia. Polskie Stocznie podały, że list od Stowarzyszenia wpłynął na potrzebę wydłużenia tego terminu, a informacje w nim podane są obecnie analizowane przez inwestora.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje banku Qatar Islamic Bank. Inwestor ma zapłacić za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Stichting Particulier Fonds Greenrights jest jedynym udziałowcem spółki Polskie Stocznie. Natomiast QInvest jest inwestorem w tej spółce

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane