W stolicy nie brak chętnych na biura

Agnieszka Janas
opublikowano: 25-07-2006, 00:00

W mieście trwa ożywienie na rynku powierzchni biurowej: w centrum właścicieli zmieniają dwa budynki, a nowa powierzchnia znajduje najemców.

Biurowce w centrum Warszawy to łakome kąski dla inwestorów. Jeśli nawet budynek nie jest najwyższej klasy, przedmiotem zainteresowania może być działka, na której stoi. W lipcu pojawiły się informacje dotyczące zbycia dwóch wysokościowców położonych w ścisłym centrum Warszawy — naprzeciwko Dworca Centralnego.

Dwie wieże

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym z 6 lipca Polskie Linie Lotnicze LOT zamieściły wiadomość o zwołanym na 28 lipca br. nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W porządku obrad znalazł się punkt „wyrażenie zgody na zbycie przez PLL LOT nieruchomości LIM”. W budynku tym znajduje się m.in. hotel Marriott. Na razie nie wiadomo, komu LOT chce sprzedać nieruchomość.

Druga informacja, z ubiegłego tygodnia, dotyczyła nabycia przez Endurance Fund, należący do Orco Property Group, budynku FIM Tower. Właścicielem obiektu był prywatny kapitał włoski. Głównym atutem tego budynku jest lokalizacja. Wad ma za to dużo, m.in.: brakuje w nim podziemnego parkingu, a poziom wynajęcia wynosi 20-30 proc. (po wyjściu najemcy strategicznego Polkomtela). Nowy właściciel nie chciał podać ani kwoty, którą zapłacił za budynek, ani stopy zwrotu. Nie jest wykluczone, że właściciel postąpi z nim podobnie jak z przejętym wcześniej obiektem handlowo-biurowym City Center. Wobec bliskości i olbrzymiej konkurencji Złotych Tarasów — zdecydował o rozbiórce obiektu i budowie innego rodzaju nieruchomości.

Tak jeszcze nie było

Z danych Warsaw Research Forum za II kwartał 2006 r. wynika, że rynek najmu osiągnął rekordowy poziom. W sumie wynajęto prawie 120 tys. mkw., z czego 5,7 proc. dotyczyło transakcji w budynkach przeznaczonych na potrzeby własne właścicieli. Przedmiotem renegocjacji umów najmu było blisko 25 tys. mkw., czyli 20,8 proc. nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy. Znaczący udział w rynku najmu (7,8 proc.) miało również rozszerzenie wynajmowanej powierzchni. W sumie dodatkowo wynajęto 9,2 tys. mkw. W tym czasie oddano do użytku 4 budynki, których łączna powierzchnia biurowa wyniosła 28,8 tys. mkw. Wszystkie obiekty usytuowane są poza centrum miasta.

Obecnie w stolicy jest blisko 2,5 mln mkw. powierzchni biurowej, z czego nieco ponad 1 mln mkw. znajduje się w centrum miasta. Wskaźnik powierzchni niewynajętej w drugim kwartale 2006 r. wyniósł 7,9 proc. dla całej Warszawy. W stosunku do poprzedniego kwartału zmalał on o 0,75 pkt proc. Istnieje jednak znacząca różnica w poziomie wskaźnika powierzchni niewynajętej w strefach centralnych (11,4 proc.) oraz pozostałych strefach (5,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / W stolicy nie brak chętnych na biura