W strefach mnoży się od inwestorów

Kolejne zezwolenia w ostatnich dniach wyższej pomocy publicznej. To jeszcze nie koniec.

Pracownicy specjalnych stref ekonomicznych z prędkością karabinu maszynowego sypią zezwoleniami. Przedsiębiorcy chcą skorzystać z wyższych limitów pomocy publicznej, które obowiązują do końca czerwca. Od lipca w strefach zapanuje kilka miesięcy przestoju, bo Ministerstwo Gospodarki będzie musiało notyfikować program w Brukseli.

Jadą z motoryzacją

— Wydaliśmy 38 zezwoleń, w których firmy obiecują nam już ponad 2 mld zł inwestycji i 1700 miejsc pracy.

Przedsiębiorcy utrzymają 12 tys. miejsc pracy przez 3-5 lat. 60 proc. zezwoleń otrzymały firmy motoryzacyjne, 70 proc. firm reinwestuje — mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekty planują m.in. Coopers Standard w Bielsku-Białej i Myślenicach, TRW Steering (dane w tabeli), Aiut z Gliwic (20 mln zł, 50 osób), M_Logistics z grupy Maspex, który zainwestuje w magazyn w Tychach 39 mln zł, Bobrek Aluminium (38 mln zł, 100 etatów) i Steria, która w centrum ITO w Katowicach zatrudniającym 460 osób stworzy jeszcze 250 etatów.

— Mamy pierwszą firmę w Ujeździe. To amerykański Tru- Flex, producent części motoryzacyjnych. Zainwestuje 20 mln zł i zatrudni 20 osób. Cieszę się z otwarcia Ujazdu i liczę, że gdy tylko wrócimy do wydawania zezwoleń, Ujazd będzie ciekawą lokalizacją dla inwestorów — mówi Piotr Wojaczek.

Meble się umocnią

Tarnobrzeska strefa właśnie wydała siedem zezwoleń. Firmy obiecały 278 mln zł nakładów, 201 nowych miejsc pracy i utrzymanie 2,4 tys. etatów. Największe inwestycje planują Federal Mogul Gorzyce i producent mebli Swedwood Poland (patrz tabela).

— Fifor Polska zainwestuje 29 mln zł i stworzy 40 miejsc pracy w fabryce suchych przekąsek w Radomiu, którą rozbuduje. Drugie zezwolenie odbierze Cerkamed, producent płynów, preparatów i materiałów stomatologicznych w Stalowej Woli. Unidez w Nowej Dębie rozbuduje zakład rurkowych elementów grzejnikowych i wymienników ciepła. Polymernet zamierza produkowaćw Jaśle węże siatkowe i siatki z tworzyw sztucznych. Również w Jaśle Nowy Styl rozbuduje kosztem 14 mln zł zakład krzeseł, foteli i mebli biurowych — wymienia Marek Indyk, szef tarnobrzeskiej strefy. Suwalska strefa wydała zezwolenie dla spółki Malow.

W tym roku ma już rekordowe dla siebie 10 projektów, w tym dla Impress Decor, która wyda 190 mln zł. Sześć firm dostało pozwolenie na inwestycje w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Chiński M.B.B. Logistics wyda 15 mln zł na rozbudowę magazynu w Słubicach. Najwięcej obiecują Montal i ForTec (patrz tabela).

Indyjski Essel Propack rozbuduje zakład za 8 mln zł i utrzyma 360 etatów. Kabel- -Technik-Polska wyda 2,7 mln zł i zatrudni co najmniej 150 osób w Czaplinku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W strefach mnoży się od inwestorów