W styczniu czeski eksport wzrósł o 30 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2005, 13:29

Aż o 30 proc. wzrósł w styczniu czeski eksport w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Takiej dynamiki nie notowano od 12 lat.

Aż o 30 proc. wzrósł w styczniu czeski eksport w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Takiej dynamiki nie notowano od 12 lat.

Bilans handlowy Czech w styczniu był dodatni i wyniósł 3,4 miliardy koron (ok. 510 mln zł) - wynika z opublikowanych we wtorek danych Czeskiego Urzędu Statystycznego.

Zdaniem ekspertów, mimo bardzo silnej korony (ok. 29,55 Kc za euro oraz 22,40 Kc za USD) można oczekiwać, że po raz pierwszy od roku 1989 roczny bilans handlowy Czech w roku 2005 będzie dodatni. Najlepiej sprzedają się za granicą wyroby przemysłu motoryzacyjnego oraz maszynowego.

Czechy mają dodatni bilans w handlu m.in. z Niemcami, Francją i Słowacją. Eksport do państw UE w styczniu wyniósł w sumie ponad 123,5 mld koron (ok. 18,5 mld zł), podczas kiedy import - 91,6 mld Kc, tj. ok. 13,7 mld zł.

Eksperci uważają, że na wzrost eksportu ma wpływ nie tylko otwarcie nowych rynków zbytu po wejściu do UE, ale także przenoszenie do Czech produkcji przez ponadnarodowe spółki.

- Wyniki pokazują, że czeskie możliwości eksportowe nie są jeszcze wyczerpane. Strategię wspierania eksportu chcemy obecnie ukierunkować nie tylko na kraje UE, ale także państwa Zatoki Perskiej - powiedział Martin Tlapa, wiceminister przemysłu i handlu.

Z nieoficjalnych danych wynika, że wzrost gospodarczy Czech wyniósł w 2004 r. 3,7 proc., czyli dokładnie tyle, ile w roku 2003 (oficjalne dane Czeski Urząd Statystyczny opublikować ma w ciągu kilku najbliższych dni). Motorem napędowym tego wzrostu były przede wszystkim inwestycje zagraniczne oraz właśnie lepsze od oczekiwanych wyniki handlu zagranicznego.   Zbigniew Krzysztyniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane