W Świnoujściu załadowano 1000 cystern z LNG

opublikowano: 23-03-2017, 22:00

Od czerwca 2016 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzedało już ponad tysiąc cystern z gazem skroplonym.

— Tysięczna cysterna dla klienta spółki została załadowana 20 marca. Dostępność gazu w formie skroplonej w terminalu w Świnoujściu otworzyła możliwość rozwoju tego rynku nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie — podkreśla Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG. LNG transportowane jest w Polsce i za granicę cysternami o pojemności około 18 ton.

Skroplony gaz trafia bezpośrednio do stacji regazyfikacyjnych. Stacje te zasilają lokalne „wyspowe” sieci dystrybucji gazu, które nie są podłączone do ogólnokrajowej sieci. Duża część dostaw trafia także bezpośrednio do przedsiębiorstw wykorzystujących LNG jako paliwo zasilające instalacje przemysłowe. Ze względu na to, że płynny gaz wykorzystywany jest coraz powszechniej jako paliwo żeglugowe, wśród odbiorców LNG są także firmy zajmujące się bunkrowaniem statków, czyli ich tankowaniem.

— Oceniamy, że tzw. branża małego LNG ma duże perspektywywzrostu. To paliwo ekonomiczne i przyjazne środowisku, w przyszłości mogące znaleźć szersze zastosowanie także w transporcie kołowym. Od uruchomienia działalności w tym segmencie z miesiąca na miesiąc obserwujemy stały, dynamiczny wzrost sprzedaży. Nasze obserwacje potwierdzają też doniesienia z innych miejsc w Europie i na świecie. Wzrost zainteresowania małym LNG jest dzisiaj powszechny — uważa Maciej Woźniak.

Terminal w Świnoujściu zapewnia możliwość załadunku na cysterny kołowe około 95 tys. ton LNG rocznie. To wielkość odpowiadająca ładunkowi jednego statku zawijającego do terminala w ramach realizacji długoterminowej umowy z Qatargas. PGNiG działa na rynku LNG już od ponad 20 lat. Pierwsze dostawy były realizowane jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas spółka rozpoczęła sprzedaż LNG produkowanego przez należącą do PGNiG odazotownię w Odolanowie. Możliwość odbioru surowca na cysterny w świnoujskim terminalu zapewniła jednak warunki niezbędne dla dalszego rozwoju rynku — odpowiednio duże dostawy i ciągłość ich realizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu