W Szwajcarii rośnie ryzyko bańki

W trzecim kwartale wzrosło w Szwajcarii ryzyko bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości mieszkaniowych, twierdzi bank UBS.

UBS Swiss Real Estate Bubble Index wzrósł do 1,2 pkt w trzecim kwartale z 1,15 w drugim. Według UBS, przekroczenie 2 pkt oznaczałoby bańkę spekulacyjną.
Szwajcarski rynek nieruchomości mieszkaniowych rośnie obecnie najmocniej od dwóch dekad, co wiąże się z ultraluźną polityką pieniężną banku centralnego. Od sierpnia 2011 roku benchmarkowa stopa procentowa wynosi zero. Tymczasem tempo wzrostu kredytu jest większe od tempa wzrostu gospodarczego. Prywatne zadłużenie, głównie kredyty hipoteczne, doszło do rekordowych 170 proc. PKB Szwajcarii.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Choć wzrost gospodarczy był w ostatnim kwartale wyższy niż w poprzednim, wciąż nie jest w stanie dotrzymać tempa cenom i dynamice rynku nieruchomości mieszkaniowych – twierdzą Matthias Holzhey i Claudio Saputelli z UBS w Zurychu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Szwajcarii rośnie ryzyko bańki