W Turcji jeszcze zarobisz

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 30-10-2012, 00:00

3 PYTANIA DO... ERCANA GÜNERA

1 Czy znakomite wyniki funduszy tureckich są do powtórzenia?

Po spadku o 34 proc. w 2011 r. turecki rynek akcji odrabia straty od początku 2012 r. Indeksy wciąż są jednak niżej niż pod koniec 2010 r. Wybiegający w przyszłość wskaźnik cena do zysku wynosi 11 dla prognoz na 2012 r. i 9,8 na 2013 r. Stosunek ceny do wartości księgowej to 1,5, czyli prawie 20 proc. mniej od pięcioletniej średniej. Nawet po okresie bardzo dobrych wyników rynek ten nie wydaje się drogi, więc uważam, że nadal będzie można na nim zarabiać.

2 Dlaczego Turcja przyciągnęła inwestorów?

Jest wiele powodów do optymistycznego nastawienia do tureckiej gospodarki. Dzięki agresywnemu programowi prywatyzacji, który zaowocował zmniejszeniem udziału państwa w głównych gałęziach przemysłu, bankowości, sektorze trasportowym czy komunikacyjnym w ciągu ostatniej dekady, Turcja osiągnęła stopę wzrostu PKB na poziomie5,1 proc. rocznie od wprowadzenia w 2001 r. reform strukturalnych i politycznych. W trakcie globalnego kryzysu, który rozpoczął się w 2008 r., turecka gospodarka wykazywała sie odpornością, w dużej mierze dzięki silnemu i dobrze zarządzanemu sektorowi bankowemu.

3 Kryzys ograniczył trochę tempo wzrostu.

W 2012 r. mamy do czynienia z miękkim lądowaniem, które powinno przynieść stopę wzrostu PKB na poziomie 3 proc. Szacujemy, że w 2013 r. turecka gospodarka powróci do zrównoważonego rocznego tempa wzrostu PKB na poziomie około 5 proc. w związku z utrzymującym się prężnym popytem krajowym napędzanym przez demografię, niskim poziomem zadłużenia firm i gospodarstw domowych, niskimi realnymi stopami procentowymi oraz ostatnimi wysiłkami rządu, ukierunkowanymi na rozwiązanie problemu strukturalnego deficytu na rachunku obrotów bieżących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu