W Turcji wrze i co dalej?

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Ponad 20-procentowa przecena na stambulskiej giełdzie to dla jednych okazja do tanich zakupów, a dla drugich powód do ewakuacji.

1,7 mld zł ulokowały polskie fundusze na tureckiej giełdzie — wyliczyły Analizy Online. Część tej kwoty znajduje się w portfelach produktów dedykowanych temu rynkowi, a część stanowią inwestycje funduszy akcji Nowej Europy. Ci, którzy kupili jednostki uczestnictwa na tzw. górce, dziś mają nie lada dylemat — czekać czy uciekać, póki jest z czym. W skali miesiąca straty funduszy akcji tureckich wynoszą od 11 do 18 proc. I choć specjaliści są zgodni, że długoterminowe perspektywy Turcji pozostają obiecujące, to już w krótkim terminie zdania nie są tak jednomyślne. Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych w Quercus TFI, uważa, że przeceny warto wykorzystać, jako dobrą okazję do zakupu akcji.

— Ostatnie wydarzenia sprawiły, że to głównie emocje rządzą notowaniami. Uważam, że wraz z uspokojeniem się sytuacji indeksy mogą odrobić część spadków — uważa Marek Buczak. Nie wszyscy zarządzający mają jednak tyle cierpliwości. Noble Funds TFI znacząco zmniejszyło zaangażowanie na giełdzie w Stambule. Andrzej Domański uważa, że nawet jeśli zamieszki niebawem ustaną, to inwestorzy zmienią postrzeganieryzyka związanego z inwestycją na tym rynku, a przez najbliższe kwartały turecka giełda będzie pod presją sprzedających.

— Czy inwestorzy powinni sprzedawać tureckie akcje? Przede wszystkim decyzja inwestycyjna powinna bazować na perspektywach rynku, a nie na tym, czy pozycja została zbudowana blisko szczytów, czy blisko giełdowych dołków. W długim horyzoncie silne determinanty wzrostu gospodarczego, takie jak choćby demografia, pozostają w Turcji niezmienione. Uważamy jednak, że premia za ryzyko na stambulskiej giełdzie była zdecydowanie za niska. Postrzeganie tego rynku wśród zagranicznych inwestorów będzie słabsze w kolejnych kwartałach i obawiamy się, że będą oni wykorzystywać odbicia do redukowania swoich pozycji — tłumaczy Andrzej Domański, zarządzający z Noble Funds TFI.

Podobnego zdania jest Katarzyna Dąbrowska, zarządzająca funduszami BZ WBK TFI, która uważa, że bez względu na dalszy rozwój sytuacji po dziesięcioletniej stabilizacji, inwestorzy zagraniczni znowu będą oceniać ryzyko polityczne w Turcji przez dłuższy czas jako podwyższone i z większą wstrzemięźliwością będą planować zaangażowanie w tym kraju.

— W konsekwencji ostatnich wydarzeń zachwianiu może ulec rola Turcji na arenie międzynarodowej, podawanej niejednokrotnie za przykład demokracji w kraju islamskim.

Trwający proces pokojowy z Kurdami może zostać zaburzony, jeżeli Kurdowie stracą zaufanie do stabilnej władzy. Silny rząd jest bez wątpienia konieczny do trudnych rozmów o imporcie ropy z Kurdystanu z pominięciem Bagdadu — tłumaczy Katarzyna Dąbrowska.

Specjalistka z BZ WBK TFI, mimo pojawienia się dodatkowego ryzyka, w dalszym ciągu dostrzega ogromny potencjał europejskiego tygrysa. Jej zdaniem, Turcja nadal będzie kontynuowała zaplanowane inwestycje infrastrukturalne, które zapewnią jej dalszy wzrost.

— Trwa budowa autostrad oraz rozbudowa sieci kolei, zakładająca co najmniej podwojenie długości sieci dróg kolejowych. W tym roku otwarty zostanie tunel pod Bosforem, pozwalający na połączenie kolejowe Europy z azjatycką częścią Turcji. Rozpoczęły się przygotowania do budowy trzeciego lotniska w Stambule, które ma być największe na świecie, a także trzeciego mostu przez Bosfor oraz dwóch elektrowni atomowych — wylicza Katarzyna Dąbrowska. Projekty infrastrukturalne tylko wokół Stambułu opiewają na ponad 100 mld USD, a w całym kraju sięgają blisko 400 mld USD.

— Inwestycje te będą przez najbliższe 10 lat napędzać wzrost gospodarczy Turcji, unowocześnią gospodarkę i podniosą gospodarcze znaczenie Turcji na arenie międzynarodowej — dodaje Katarzyna Dąbrowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane