W USA rośnie indeks blue-chipów, zniżkuje Nasdaq

Pioneer Arbitrażowy Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty
05-11-2002, 19:39

NOWY JORK (Reuters) - W połowie wtorkowych notowań w Nowym Jorku indeks blue-chipów, Dow Jones, nieznacznie zwyżkował dzięki nieco lepszym informacjom o kondycji sektora usług.

Traciły natomiast akcje spółek z branży technologicznej z powodu zapowiedzi redukcji zatrudnienia przez producenta półprzewodników, Applied Materials. Spółka zamierza zwolnić 11 procent załogi z powodu trwającej już dwa lata zapaści na rynku mikroprocesorów.

Akcje Applied spadły o ponad pięć procent, a Intela o ponad cztery procent.

W comiesięcznym raporcie Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że w ubiegłym miesiącu indeks aktywności w sektorach amerykańskiej gospodarki poza przemysłem spadł do 53,1 punktu z 53,9 punktu we wrześniu. Analitycy oczekiwali głębszego spadku - do 51,7 punktu.

"Dane były słabe, ale nie aż tak złe jak się obawiano. Sektor usług nadal się rozwija" - powiedział Peter Cardillo, analityk Global Partners Securities.

Wielu graczy powstrzymuje się z poważniejszymi inwestycjami przez środową decyzją amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych oraz publikacją wyników światowego lidera w dziedzinie rozwiązań sieciowych - Cisco Systems.

Inwestorzy będą również czekać na wyniki wtorkowych wyborów, które przesądzą o układzie sił w amerykańskim Kongresie na najbliższe dwa lata.

"Na rynku niewiele się dzieje z powodu wyborów i jutrzejszego posiedzenia Fed. Jest kilka scenariuszy, które rozważają inwestorzy. Wygrana Republikanów wzmocni notowania spółek tytoniowych, ochrony zdrowia oraz dużych firm farmaceutycznych" - powiedział Alan Ackerman z Fahnestock & Co.

Do godziny 19.35 indeks Dow Jones wzrósł o 0,44 procent, a Nasdaq Composite spadł o 0,99 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Pioneer Arbitrażowy Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W USA rośnie indeks blue-chipów, zniżkuje Nasdaq