W USA spółki technologiczne powstrzymują wzrosty

Przemek Barankiewicz
14-03-2002, 19:18

Sesja w USA przebiega w czwartek w bardzo sennej atmosferze. Indeksy krążą wokół wartości ze środowego zamknięcia. Lekką zwyżkę w „tradycyjnych” sektorach neutralizują spadki spółek technologicznych. Analitycy od kilku dni ostrzegają, że nagłaśniane ożywienie gospodarcze niekoniecznie musi przełożyć się na poprawę wyników przedstawicieli tego segmentu.

Wśród spółek zgrupowanych w indeksie Dow Jones najlepsze są papiery Eastman Kodak. Władze spółki potwierdziły w środę po sesji prognozę wyników pierwszego kwartału oraz całego roku, co owocuje 3-proc. zwyżką jej kursu.

Lekko rośnie cena akcji Coca-Coli. Optymistyczne prognozy zarządu producenta napojów, mówiące o 3-4 proc. wzroście sprzedanych napojów w tym roku, skłoniły bank Goldman Sachs do utrzymania rekomendacji „kupuj”.

Solidarnie o 2-3 proc. spada wycena producentów pecetów. Bank CS First Boston obciął prognozy przychodów I zysków sektora. W tym roku sprzedaż pecetów wzrośnie o 5 proc., a nie o prognozowane wcześniej 10 proc. Tracą więc akcjonariusze Compaqa, Hewlett-Packard i Dell Computer.

Na rynku technologicznym spada cena papierów spółki telekomunikacyjnej Sprint, którym analitycy Lehman Brothers obniżyli rekomendację. Wyraźnie tanieją również akcje Juniper Networks, rekomendację których obniżyli analitycy ABN Amro.

Rynek jest nieco zdezorientowany danymi makroekonomicznymi. Z jednej strony, poprawie nastrojów służyły dane o spadku bezrobocia oraz nie notowany od siedmiu lat spadek deficytu na rachunku obrotów bieżących. Z drugiej, niekorzystnie zabrzmiała wiadomość o wzroście zapasów w styczniu, po spadku w grudniu ubiegłego roku.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA spółki technologiczne powstrzymują wzrosty