W USA wzrosty przed długim weekendem

(Marek Druś)
01-09-2006, 22:06

Giełdy w USA zakończyły wzrostem ostatnią sesję przed długim weekendem. Dow Jones zyskał 0,7 proc. i osiągnął największą wartość od ponad trzech miesięcy. Najwyżej od maja znalazł się także S&P500, który wzrósł o 0,55 proc. Nasdaq zyskał 0,4 proc.

Giełdy w USA zakończyły wzrostem ostatnią sesję przed długim weekendem. Dow Jones zyskał 0,7 proc. i osiągnął największą wartość od ponad trzech miesięcy. Najwyżej od maja znalazł się także S&P500, który wzrósł o 0,55 proc. Nasdaq zyskał 0,4 proc. Do poprawy nastrojów mogły się przyczynić najnowsze dane makro, które umacniają przekonanie o malejącym prawdopodobieństwie kontynuacji podwyżek stóp procentowych.

Dane z rynku pracy poprawiły nastroje inwestorów. Gospodarka dodała w sierpniu 128 tys. miejsc pracy, stopa bezrobocia spadła do 4,7 proc. Niespodzianki nie było, dane okazały się zgodne z oczekiwaniami. Mniej niż oczekiwano wzrosła tymczasem stawka godzinowa za pracę (0,1 proc.), co zmniejsza ryzyko wzrostu inflacji. Inne dane pokazały jednocześnie, że konsumpcja, główna siła napędowa amerykańskiej gospodarki, nie powinna osłabnąć. Uniwersytet Michigan poinformował o większym niż oczekiwano wzroście wskaźnika nastrojów konsumentów (z 78,7 do 82). Wskaźnik ISM aktywności przemysłu wytwórczego wprawdzie lekko spadł (z 54,7 do 54,5 proc.), ale utrzymał się powyżej poziomu 50 proc., co oznacza dalszą ekspansję. Nastroje inwestorów mogły poprawić także wiadomości z rynku paliw. Cena baryłki ropy spadła w piątek, na skróconej sesji na NYMEX, do najniższego poziomu od pięciu miesięcy. Rozczarowała wiadomość o większym niż oczekiwano spadku (1,2 proc.) inwestycji w budownictwie w lipcu. To kolejny sygnał pogorszenia koniunktury na rynku nieruchomości, o czym świadczyły wcześniejsze dane o sprzedaży domów.

W związku z publikacją danych o sierpniowej sprzedaży na amerykańskim rynku zainteresowaniem cieszyły się akcje producentów aut. Kurs General Motors rósł po wiadomości, że sprzedał on w ubiegłym miesiącu o 8 proc. aut więcej niż przed rokiem. Inwestorzy zignorowali zapowiedź 12 proc. spadku produkcji w IV kwartale. Taniały akcje Forda, którego sierpniowa sprzedaż aut spadła o prawie 12 proc. 

Mocno poszedł w górę kurs koncernu farmaceutycznego Bristol-Myers Squibb. Sąd zablokował wejście na rynek generycznego konkurenta jednego z najlepiej sprzedających się leków spółki.

Wśród technologicznych blue chipów wyraźnie drożały akcje Intela. Według The Wall Street Journall, lider rynku mikroprocesorów ogłosi w przyszłym tygodniu plan redukcji zatrudnienia o 10-20 tys. ludzi.

W poniedziałek rynki w USA nie działają w związku z Dniem Pracy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA wzrosty przed długim weekendem