W Warszawie 15,5 procent biur oczekuje na najemców

Radosław Górecki
28-11-2000, 00:00

W Warszawie 15,5 procent biur oczekuje na najemców

Zdaniem analityków z Jones Lang LaSalle, w Warszawie znajduje się 185 tys. mkw. nie wynajętej powierzchni biurowej, a kolejne 318 tys. mkw. jest w trakcie budowy.

Firma Jones Lang LaSalle opublikowała „Central & Eastern European Office Index“. Raport ten jest barometrem ukazującym stan czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe w Budapeszcie, Bukareszcie, Pradze, Warszawie, Kijowie i Moskwie.

Zdaniem analityków z Jones Lang LaSalle, Polska jest jednym z najsilniejszych gospodarczo państw w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE Region). W Warszawie w trzecim kwartale 2000 r. wynajęto łącznie 170 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tymczasem wolna powierzchnia szacowana jest na 185 tys. mkw. Kolejne 318 tys. mkw. znajduje się obecnie w trakcie budowy. Współczynnik nie wynajętej powierzchni wynosi 15,5 proc., jednak analitycy przewidują, że od przyszłego roku będzie się on zmniejszał.

W badanych miastach (Budapeszt, Bukareszt, Praga, Warszawa) czynsze spadają. Największy spadek odnotowano w Bukareszcie, bo aż o 26,3 proc. Od początku 2000 r. wynajęto tam tylko 42,1 tys. mkw. Współczynnik nie wynajętej powierzchni wynosi tu 17,4 proc. Niewesoła sytuacja panuje także w Budapeszcie. W pierwszych trzech kwartałach wynajęto tylko 87 tys. mkw. powierzchni biurowej, a 214 tys. mkw. czeka na najemców. Jednak analitycy przewidują, że jeśli gospodarka Węgier umocni się, to w 2001 r. spadek czynszów powinien zostać zahamowany. Źle się dzieje również w Kijowie. Wyprowadzają się stamtąd zagraniczni inwestorzy, wskutek czego współczynnik nie wynajętej powierzchni doszedł tam już do 50 proc.

Badania czynszów w pierwszych trzech kwartałach 2000 r. pokazują, że czynsze wzrastają w Moskwie. W 2000 r. wynajęto już 228 tys. mkw. powierzchni biurowej. W stolicy Rosji jest też najmniejszy w Europie Wschodniej współczynnik nie wynajętej powierzchni. Wynosi on 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Warszawie 15,5 procent biur oczekuje na najemców