W Warszawie powstał Region Google Cloud

  • PAP
opublikowano: 14-04-2021, 13:32

W Warszawie powstał Region Google Cloud dzięki współpracy Google i Chmury Krajowej utworzonej przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Podczas inauguracji projektu w środę premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezesem Google'a Sundarem Pichaiem.

Region Google Cloud w Warszawie jest pierwszą tego typu inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej - poinformowano w opublikowanym w związku z wydarzeniem komunikacie KPRM. Jak powiedział cytowany w jego treści premier Mateusz Morawiecki, "to 25. taki ośrodek na świecie i jedyny, jaki Google otworzy w tym roku w Europie". Szef rządu wskazał, że "Polska jest bardzo dobrym miejscem na wszelkiego rodzaju inwestycje, szczególnie w zakresie technologii".

W komunikacie poinformowano, że Region Google Cloud zapewni polskim przedsiębiorcom dostęp do najlepszej na świecie technologii chmury obliczeniowej - takiej samej, do jakiej dostęp mają firmy w USA, Singapurze, Japonii czy Szwajcarii. Projekt - dodano - jest efektem strategicznego porozumienia firmy Google z Chmurą Krajową, utworzoną przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski.

"Dzięki największej jak dotychczas inwestycji Google w Polsce, nasz kraj przystąpił do pierwszej ligi cyfrowego świata" - ocenił premier. "Mamy utalentowanych ludzi, kreatywnych, lubiących innowacje, którzy cenią pracę w takich ekscytujących warunkach, jakie tworzy Google" - podkreślił Morawiecki.

KPRM wyliczyło, że dzięki otwarciu Regionu Google Cloud w Warszawie polskie firmy zyskają szereg korzyści. Wśród nich znalazły się: ułatwione przechodzenie przedsiębiorstw oraz podmiotów publicznych do chmury dzięki otwarciu przez koncern z Mountain View centrum przetwarzania danych, zwiększenie efektywności firm i sektora publicznego przez minimalizację kosztów i zwiększenie produktywności, a także wzmocniona ochrona danych polskich przedsiębiorstw i podmiotów publicznych dzięki najlepszym dostępnym systemom i zabezpieczeniom. Zyskać mają również indywidualni konsumenci, którzy mogą według komunikatu spodziewać się lepszych, bardziej innowacyjnych i szybciej działających usług oraz aplikacji.

Według premiera Morawieckiego "coraz więcej polskich przedsiębiorców jest zainteresowanych inwestowaniem w cyfryzację procesów operacyjnych, sprzedażowych, marketingowych. Wierzę, że naprawdę warto podejmować tego typu działania inwestycyjne. To przyszłość gospodarki, która już teraz poprawia produktywność i sprawia, że nasze życie staje się łatwiejsze" - zadeklarował szef rządu.

W treści komunikatu KPRM czytamy, że region Google Cloud Warszawa powstał w wyniku współpracy polskich instytucji publicznych ze światowym liderem technologicznym. W 2019 r. Chmura Krajowa założona przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju nawiązała z Google Cloud strategiczne partnerstwo.

Jak oceniono, dobre relacje polsko-amerykańskie mają odzwierciedlenie również w transformacji cyfrowej w Polsce. Współpraca instytucji publicznych z firmą Google pokazuje siłę polsko-amerykańskiego sojuszu technologicznego - stwierdzono.

Przypomniano, że w ubiegłym miesiącu spółka Google zapowiedziała, iż będzie dynamicznie powiększać zlokalizowane w Warszawie biuro inżynieryjne, które już teraz jest największym centrum rozwoju technologii Google Cloud w Europie. W planach jest także rozbudowa biura spółki we Wrocławiu, w którym siedzibę będzie miał nowy zespół technologiczny odpowiedzialny za wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Polsce i Europie - poinformowano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane