W weekend możliwe opóźnienia nocnych pociągów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-03-2006, 18:21

Pociągi kursujące w nocy z 25 na 26 marca mogą mieć opóźnienia - tej nocy przesuniemy wskazania zegarów z godz. 2.00 na godz. 3.00. Polska wejdzie w czas letni.

Pociągi kursujące w nocy z 25 na 26 marca mogą mieć opóźnienia - tej nocy przesuniemy wskazania zegarów z godz. 2.00 na godz. 3.00. Polska wejdzie w czas letni.

Zmianę czasu odczują ci, którym tej nocy wypadnie podróż. Jak powiedziała PAP rzecznik prasowy PKP Intercity Anna Rosiek, pociągi nocne tej spółki mają pewne rezerwy czasowe, zatem opóźnienie tej nocy może być mniejsze niż godzina.

Z opóźnieniami muszą się też liczyć pasażerowie PKP Przewozy Regionalne. Pociągi tego przewoźnika, kursujące w momencie zmiany czasu, mogą się spóźnić nawet o godzinę. Jednak również w tym przypadku załogi pociągów będą starały się zmniejszyć opóźnienie.

Jak zapowiedział rzecznik prasowy PKP Przewozy Regionalne Łukasz Kurpiewski, pasażerowie nocnych pociągów będą informowani o zmianie czasu i jej konsekwencjach dla rozkładu jazdy.

Dr Albin Czubla z Głównego Urzędu Miar przypomniał w rozmowie z PAP, że powodem wprowadzenia czasu letniego były oszczędności zużycia energii elektrycznej, dzięki wydłużeniu naturalnego dnia po popołudniu i wieczorem. Jego zdaniem, oszczędności te widać zwłaszcza latem, kiedy dzień jest najdłuższy.

Z badań angielskich wynika, że dzięki wydłużeniu naturalnego dnia, w czasie zmierzchu, jest mniejszy ruch pieszych i rowerzystów, więc mniejsze jest ryzyko wypadków drogowych - powiedział Czubla PAP.

Zmiana czasu w Polsce dokonywana jest w ostatnią niedzielę marca (dodajemy wtedy 1 godzinę do obowiązującego czasu) i w ostatnią niedzielę października (kiedy odejmujemy 1 godzinę od obowiązującego czasu).

"Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich - z wyjątkiem Islandii - i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane